Zaburzenia lękowe – objawy i przyczyny

Objawy zaburzeń lękowych

Zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.  Nerwica i stany lękowe to często stosowana, potoczna nazwa tych zaburzeń. Coraz więcej osób słyszy taką diagnozę na konsultacji lekarskiej. Dzieje się tak, ponieważ oprócz psychicznych i emocjonalnych dolegliwości, zespoły lękowe dają o sobie znać poprzez ciało – poprzez różnego rodzaju dolegliwości fizyczne. Stąd wielu pacjentów początkowo trafia na konsultację do lekarza pierwszego kontaktu – bardziej w obawie o swoje zdrowie fizyczne. Jednakże samo określenie nerwica nie za wiele mówi. Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, co to są zaburzenia lękowe.

Stany lękowe – co to jest?

Zaburzenia nerwicowe (potoczna nazwa zaburzeń lękowych) to grupa zaburzeń, w których pojawiają się dolegliwości ze strony cielesnej, ze sfery psychicznej i zaburzenia zachowania.  U każdego pacjenta objawy mogą występować w różnych proporcjach oraz w różnym natężeniu. Jakie mogą być zaburzenia lękowe? Zostały one podzielone na kilka grup.


Rodzaje zaburzeń lękowych – wybrane przykłady:

  • Zespół lęku uogólnionego – czyli częste zamartwianie się, ciągłe stany niepokoju, natłok czarnych myśli, często wpływających negatywnie na sen i regeneracje. Lęk uogólniony wpływa istotnie na samopoczucie – może wywoływać bóle głowy, mięśni czy problemy gastryczne.
  • Różnego rodzaju fobie – w tym bardzo często pojawiająca się: fobia społeczna – lęk przed oceną, krytyką innych osób, agorafobia – lęk przed wychodzeniem z domu, podróżowaniem oraz innego rodzaju fobie – lęk przed konkretnym przedmiotem, sytuacją.
  • Zaburzenie lękowe z napadami lęku – występowanie tzw. lęku panicznego – napadu ogromnego przerażania wraz z dolegliwościami somatycznymi jak zawroty głowy, szybsze bicie serca, ucisk w klatce piersiowej, brak tchu, duszenie się, osłabienie. Osoba bardzo często obawia się zawału mięśnia sercowego i pojawia się lęk o swoje życie.
  • Zaburzenia hipochondryczne – w których pojawiają się lęki somatyczne dotyczące stanu zdrowia, utajonych chorób, pacjent obawia się, że jest chory na nieuleczalną chorobę, często odwiedza lekarzy, bada się, najmniejszy objaw w ciele wywołuje olbrzymi niepokój i lęk o życie i zdrowie.
  • Zaburzenia lękowe depresyjne (lękowe mieszane) – kiedy lęk i obniżenie nastroju występuje w podobnym natężeniu i trudno jest ustalić, czy pierwotnie występowała depresja, czy zaburzenie lękowe.
  • Zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne) – utrata połączenia pomiędzy wspomnieniami, emocjami, poczuciem tożsamości, wrażeniami i kontrolą ruchów ciała. Psychika funkcjonuje prawidłowo, kiedy te elementy są ze sobą połączone. W zaburzeniu dysocjacyjnym to połączenie nie występuje.

W ramach zaburzeń dysocjacyjnych często pojawia się amnezja dysocjacyjna, czyli niepamięć pewnych wydarzeń – najczęściej trudnych, przykrych, traumatycznych.

  • Reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne – w tej grupie znajduje się zespół stresu pourazowego (PTSD)– opóźniona reakcja emocjonalna na trudne przeżycia z przeszłości – katastrofy, wypadki, ale również na traumy relacyjne.
  • Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne (zaburzenie OCD, z ang. obsessive-compulsive disorder, nerwica natręctw) – pojawiające się natrętne myśli i kompulsje, czyli przymusowe zachowania, które pozornie rozładowują pojawiający się lęk. Pozornie, ponieważ w konsekwencji wzmacniają spiralę lęku.

Zaburzenia lękowe – objawy

Jak rozpoznać stany lękowe? Czym są stany lękowe?

Objawy lęku dzielimy na:

  1. Objawy somatyczne – związane z ciałem jak np. silne napięcie mięśniowe, zaburzenia snu. Wiele z objawów dotyczy:
    • Układu krążenia – kołatanie serca, zwolnienie akcji serca, bóle w okolicy serca, migreny. Układu pokarmowego – zgaga (pieczenie w przełyku), nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia czy bóle w jamie brzusznej.
    • Układu oddechowego – skurcze krtani, odkrztuszanie, nadmierna wydzielina z nosa, ataki kaszlu.
    • Skóra – swąd, mrowienie, wypryski, rumienienie, wypadanie włosów czy wysypki.
    • Narząd ruchu – bóle ciała, mięśniowe, nadwrażliwość na dotyk.
    • Układ moczowy i płciowy – trudności w oddawaniu moczu, zaburzenia erekcji, miesiączkowania, zaburzenia menstruacyjne.

Co ważne, w przypadku zaburzeń lękowych dolegliwości somatyczne nie mają podłoża fizjologicznego – wyniki badań  fizjologicznych pacjentów są prawidłowe i nieodbiegające od normy.

  1. Zaburzenia przeżywania – stany lękowe – objawy to również nadmierny smutek, przy którym nie występują zewnętrzne okoliczności, które mogłyby go wywoływać, nieadekwatne przeżywanie radości, euforia, która wydaje się bardzo nienaturalna, oraz lęk.

Tutaj warto wskazać na rozróżnienie – strach a lęk to nie to samo. Strach jest reakcją emocjonalną wywołaną przez zewnętrzne, określone zagrożenie. Lęk wywołuje zagrożenie wewnętrzne, nieokreślone, często nieuświadomione.

  1. Zaburzenia zachowaniakompulsje, czyli natrętne czynności (np. sprawdzanie, czy zamknęło się drzwi, mycie rąk itp.), perfekcjonizm – skłonności do pedantyczności, skrupulatność, drobiazgowość, zahamowania w kontaktach społecznych czy emocjonalnych – nieśmiałość.

Przyczyny zaburzeń lękowych


Przyczyny stanów lękowych mogą być bardzo różne. Są one wywołane przez pewne zdarzenia z życia psychicznego, do których osoba zazwyczaj nie ma początkowo dostępu. Zazwyczaj pacjenci łączą zaburzenia lękowe z jakimś dramatycznym wydarzeniem z ich życia, jednakże zwykle jest to pozorne. Psychoterapia pozwala odkryć pierwotne źródło lęku. Bardzo często lęk nerwicowy pojawia się, gdy pewne trudności życiowe zostały przezwyciężone.

Zaburzenia lękowe mają również podłoże genetyczne.

Leczenie zaburzeń lękowych


Jak pomóc osobie z zaburzeniami lękowymi? Leczenie stanów lękowych polega często na łączeniu psychoterapii z farmakoterapią. Nie istnieją „domowe sposoby na stany lękowe”, o czym często pacjenci słyszą w swoim otoczeniu. Rady typu: zignoruj, nie ma czym się martwić, nie ma czego się bać, zrób sobie napar z melisy, nie leczą, a czasami nawet mogą szkodzić.

W zależności od metody pracy terapeuty, terapia zaburzeń lękowych polega na znalezieniu sposobu na radzenie sobie z lękiem oraz na znalezieniu przyczyn lęku. Jeśli występuje silna nerwica lękowa psychoterapeuta może zalecić konsultację u lekarza psychiatrii. Najczęściej stosowany leki na zaburzenia lękowe to leki z grupy SSRI (cytalopram, escytalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina). Ze względu na to, że często przy zaburzeniach lękowych pojawiają się zaburzenia nastroju, stosuje się również leki przeciwdepresyjne.

W przypadku, gdy zaburzenia lękowe mają łagodny lub umiarkowany przebieg, często wystarczy sama psychoterapia.

 

 

Zespół Manufaktury Zmiany

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >>

psycholog śląsk manufaktura zmiany

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 

Mysłowice, ul. Wyspiańskiego 19 (przychodnia „Czwórka”)

Imielin, ul. Niemcewicza 5b

Polityka prywatności

Manufaktura Zmiany - JAWORZNO al. Piłsudskiego 31/69 Jaworzno 43-600 tel.: +48 608 677 008 mail: kontakt@manufakturazmiany.pl

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.