To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.

Ralph Waldo Emerson

Relaksacja

Co to jest relaksacja?

Relaksacja jest stanem odprężenia, odpoczynku i uspokojenia organizmu. Relaksacje to ćwiczenia, praktyki, w których istotną rolę odgrywa rozluźnienie mięśni ciała oraz na odprężeniu układu nerwowego.

Wyróżniamy różne sposoby relaksacji – większość z nich skupia się wokół ćwiczeń oddechowych. Bardzo znana jest Technika Jacobsona oraz Technika Schultza.

Technika Jacobsona polega na progresywnej relaksacji mięśni czyli napinaniu i rozluźnianiu poszczególnych partii mięśni. Regularna praktyka prowadzi do nieświadomego nawyku. Ćwiczymy w pozycji leżącej lub siedzącej.

Technika Schultza to wprowadzenie klienta w stan głębokiego relaksu poprzez zastosowanie autosugestii.

Co daje relaksacja?

Relaksacja to świetny sposób na zmniejszenie napięcia mięśni, uspokojenie pracy serca, obniżenie ciśnienia i regenerację całego organizmu. Techniki relaksacyjne umożliwiają walkę ze zmęczeniem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia wprowadzają w stan relaksu i poprawiają jakość snu. Terapie relaksacyjne pozwalają też na zwiększenie koncentracji uwagi oraz poprawę procesów twórczych (podczas głębokiego relaksu umysł wchodzi w stan alfa – ważny w procesie zapamiętywania, uczenia się).  Odpowiednio dobrana metoda relaksacji pozwala też na obniżenie napięcia i na radzenie sobie ze stresem.

Medytacja a relaksacja?

Czasami relaksacja bywa mylona z medytacją. Medytacja to spokojny i uważny stan umysłu, zatrzymanie się i przerwanie działania.  Podczas medytacji umysł jest skupiony a myśli schodzą na dalszy plan. Podczas relaksacji umysł błądzi, nie musimy być skupieni. Czasami znajdujemy się tzw. „półśnie” lub fantazjach.

Wyróżniamy różne metody i techniki medytacji: Medytacja Zen, Vipassana, Miłującej Dobroci, z mantrą itd. Ostatnio dużą popularność zyskała Medytacja Uważności i program redukcji stresu stworzony przez John Kabat – Zinn.

Medytacja mindfulness lub inaczej medytacja uważności to obserwacja bez krytyki i oceniania, z pełnią akceptacji tego, co tu i teraz. Polega na utrzymywanie czujności umysłu i skupianiu się na doznaniach cielesnych, myślach i emocjach. Więcej o tej formie medytacji można przeczytać w zakładce Trening uważności>>

Regularna praktyka medytacji w ciągu dnia to poprawa odporności psychicznej, lepsze radzenie sobie ze stresem, lepsze rozumienie siebie i innych oraz spokój wewnętrzny.

Zespół Manufaktury Zmiany

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >>

psycholog śląsk manufaktura zmiany

Manufaktura Zmiany

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju

tel. +48 608 677 008

kontakt@manufakturazmiany.pl

Regulamin świadczenia usług

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 oraz ul. Farna 6

Mysłowice, ul. Wojska Polskiego 3/1 (parter)

Imielin, ul. Hallera 39 (parter)

Polityka prywatności

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.