To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.

Ralph Waldo Emerson

Psychoterapia indywidualna

Formy terapii

W Polsce jak i w innych krajach możemy spotkać następujące formy terapii:

 • psychoterapia indywidualna (dzieci, młodzieży, dorosłych),
 • psychoterapia grupowa (dzieci młodzieży, dorosłych),
 • psychoterapia rodzinna oraz terapia par (małżeńska).

Psychoterapia dorosłych

Czas trwania psychoterapii indywidualnej dorosłych jest zależny od trudności, problemu, zaburzenia, z którym przychodzi pacjent. Granice czasowe wyznaczają oczekiwania pacjenta oraz metoda pracy danego terapeuty. Psychoterapia może trwać od 6 – 12 spotkań (psychoterapia krótkoterminowa), 12 – 24 sesji (psychoterapia średnioterminowa) oraz od jednego do kilku lat (psychoterapia długoterminowa).

Główne podejścia i metody, którymi pracujemy w naszym zespole to: podejście psychodynamiczne, terapia poznawczo – behawioralna CBT, podejście systemowe, terapia ericksonowska. Gestalt oraz podejście integratywne (łączymy techniki z różnych podejść – dopasowujemy je indywidualnie do pacjenta i problemu).  

Przed rozpoczęciem terapii indywidualnej ustalane są cele do pracy. Ich osiągnięcie wyznacza zakończenie procesu. W trakcie psychoterapii cele mogą być modyfikowane i uzupełniane. Wspieramy pacjenta w określeniu tych celów.

Pozytywny wynik terapii indywidualnej zależy w dużej mierze od zaangażowania pacjenta, jego gotowości na przyjęcie zmianyotwartości w kontakcie z terapeutą oraz regularnego uczestnictwa w sesjach. Warunkiem rozpoczęcia terapii jest motywacja do pracy i zmiany.

Spotkania odbywają się minimum raz w tygodniu. Sesja trwa 50 minut. Cały proces trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Psychoterapia jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).

Psychoterapia indywidualna

Psychoterapia indywidualna to spotkanie dwóch osób – psychoterapeuty i pacjenta. Relacja ta bazuje na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Terapeuta nie ocenia, stwarza bezpieczną atmosferę dając wsparcie i zrozumienie. Bardzo istotny jest bezpośredni kontakt pacjenta z terapeutą – w relacji terapeutycznej poprzez szczerą rozmowę, pacjent kontaktuje się z własnymi myślami i uczuciami. Dzięki temu pogłębia swoją samoświadomość, samoakceptację, dociera do istotny problemów i znajduje na nie rozwiązania. Terapeuta wspiera w tym rozumieniu, pokazuje różne punkty widzenia, wnosi swoją wiedzę i doświadczenie, aby towarzyszyć pacjentowi w tej podróży.

Cele terapii mogą być bardzo różne. Skupiamy się najczęściej na tym, co najbardziej dręczy klienta, utrudnia funkcjonowanie i osiąganie celów życiowych, co chciałby zmienić lub zaakceptować. Często jest to poprawa stanu psychicznego, emocjonalnego, zmiana zachowania lub myślenia. Indywidualna terapia psychologiczna może być pomocna dla osób osamotnionych, dla osób, które doświadczają trudności w kontaktach z innymi ludźmi, w różnego rodzaju kryzysach czy zaburzeniach adaptacyjnych. Częstym problemem jest radzenie sobie ze stresem i skutkami długotrwałego stresu jak np. wypalenie zawodowe.

Co daje terapia indywidualna?

Pozytywnych skutków terapii jest niezliczona ilość – podobnie jak liczba celów i trudności, z którymi trafiają do nas pacjenci. Poniżej przykłady najczęstszych i najbardziej uniwersalnych:

 • Usunięcie lub zredukowanie objawów i trudności, z którymi przyszedł klient;
 • Budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi;
 • Poszerzenie samoświadomości, lepsze rozumienie siebie i innych;
 • Przywrócenie zdolności do pracy;
 • Wzrost samoakceptacji i samoświadomości;
 • Poprawa jakości życia, czerpanie większej satysfakcji i radości;
 • Umiejętność nazywania emocji, przeżywania i wykorzystania ich dla swojego dobra;
 • Wyjście z kryzysu, przyjęcie utraty;
 • Lepsze przystosowanie się do życia oraz realizowanie celów życiowych.

Zespół Manufaktury Zmiany

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

Umów się na psychoterapią indywidualną lub skontaktuj się z nami >>

psycholog śląsk manufaktura zmiany

Manufaktura Zmiany

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju

tel. +48 608 677 008

kontakt@manufakturazmiany.pl

Regulamin świadczenia usług

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 oraz ul. Farna 6

Mysłowice, ul. Wojska Polskiego 3/1 (parter)

Imielin, ul. Hallera 39 (parter)

Polityka prywatności

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.