To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.

Ralph Waldo Emerson

Trening umiejętności społecznych dla dorosłych TUS Śląsk, Jaworzno

TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH w Jaworznie!

Trwa nabór do grupy ruszającej na jesień 2024!

Czujesz się niepewnie w grupie? Nie wiesz, jak rozpocząć rozmowę, gdzie skierować wzrok i co mówić? Odczuwasz silne napięcie, gdy masz zabrać głos i gdy inne osoby na Ciebie patrzą i  słuchają? Masz wrażenie, że czasami nie rozumiesz innych ludzi lub inni „wchodzą Ci na głowę” lub robią coś takiego, co sprawia, że nie potrafisz im odmówić?

Najwyższy czas popracować nad tym, abyś:

 • mógł być bardziej pewny siebie,
 • potrafił inicjować rozmowy,
 • czuł się dobrze rozmawiając z innymi, nie opuszczać wzroku, kiedy nagle do pomieszczenia wchodzi grupka ludzi,
 • potrafił odmawiać i mówić innym jasno i wprost, czego potrzebujesz,
 • nauczył się radzić sobie z konfliktami.

Jak w 3 miesiące nauczysz się tego wszystkiego? 

 

Trening TUS (Trening Umiejętności Społecznych) to grupowa forma pracy z osobami, które doświadczają trudności w funkcjonowaniu społecznym. Praca zorientowana jest na uczenie się umiejętności społecznych, a celem jest poprawa funkcjonowania społecznego. Praca między innymi koncentruje się wokół zdobywania umiejętności skutecznego komunikowania się, asertywności, rozpoznawania własnych emocji czy potrzeb.

 • 12 spotkań (każde po 120 minut!), aby w treningu mogło się znaleźć wszystko to, co może Ci się przydać w rozwoju kompetencji społecznych i w poczuciu się bardziej pewnym siebie.
 • Spotkania odbywają się NA ŻYWO, stacjonarnie w Jaworznie, dzięki czemu przećwiczysz wszystko w praktyce, tak, abyś od razu mógł wprowadzać zmiany w życie. 
 • 2 osoby prowadzące, towarzyszące uczestnikom przez całe zajęcia, dzięki czemu otrzymasz bogatszą informację zwrotną i większą uwagę w trakcie przeprowadzanych ćwiczeń.
 • Spotkania odbywają się regularnie, w odstępach cotygodniowych, aby zapewnić odpowiednie tempo wprowadzania zmian w życie. 
 • Trening odbywa się w kameralnej grupie około 6 – 8 osób, co daje możliwość wielokrotnego przećwiczenia trudniejszych dla Ciebie obszarów.
 • Grupa  jest zamknięta. Rozpoczyna i kończy w tym samym składzie, dzięki czemu poczujesz się bezpiecznie i komfortowo. 

Wiedzę z kursu łatwo zastosujesz już od pierwszych zajęć, bo przekazuje on praktyczne aspekty i sytuacje z życia codziennego!

Co to jest TRENING TUSW czym pomaga trening umiejętności społecznych?

 

Trening umiejętności społecznych tus pomaga w budowaniu i rozwijaniu kompetencji społecznych. Wiele osób zastanawia się, w czym konkretnie może pomóc. Poniżej opisujemy obszary, na których będziemy się skupiać podczas treningu:

 • Inicjowanie kontaktów społecznych – zadawanie pytań, podtrzymywanie rozmowy, kontakt wzrokowy, asertywne wychodzenie z interakcji społecznych;

 • Trening TUS rozwija umiejętność słuchania – uczestnicy uczą się, czym jest i dlaczego jest ważne aktywne słuchanie, trenują okazywanie empatii i rozumienie zachowań innych osób;

 • Rozróżnianie uczuć – swoich i innych (w interakcjach społecznych często towarzyszą nam różne emocje – odpowiednie reakcje emocjonalne ułatwiają nam tworzenie satysfakcjonujących relacji.

 • Asertywne odmawianie 

 • Trening TUS buduje również umiejętność rozwiązywania konfliktów. Bardzo często nie mówimy, co myślimy i czujemy, w obawie przed reakcją drugiej strony. Wiele osób obawia się kłótni, różnicy zdań. Rozwiązywanie problemów to jedna z umiejętności społecznych, której można się nauczyć w podczas treningu umiejętności społecznych.

 • Przyjmowanie krytyki i wyrażanie krytyki to kolejny bardzo ważny element, wokół którego koncentruje się trening umiejętności społecznych. encje społeczne pomagają w nawiązywaniu relacji, sprzyjają bardziej efektywnej współpracy z innymi ludźmi w grupie oraz umożliwiają szybszą adaptację do nowego środowiska.

O PROWADZĄCYCH:

mgr Martyna Szota – psycholog, pedagog oraz psychoterapeutka w trakcie szkolenia organizowanego przez Katedrę Psychoterapii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, które przygotowuje do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Swoje doświadczenie zdobywała w wielu ośrodkach, między innymi w Centrum Zdrowia Psychicznego „Feniks” w Zabrzu, w Centrum Psychiatrii w Katowicach, w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Obecnie pracuje na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym, gdzie zajmuję się psychoterapią grupową pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi i afektywnymi oraz w Poradni Zdrowia Psychicznego w NZOZ Vera-Med w Katowicach. Przyjmuję również w Stowarzyszeniu MOST oraz w Forum „Razem” w Zabrzu, gdzie oferuję wsparcie psychologiczne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz opiekunów i asystentów osób z niepełnosprawnościami. 

Na codzień prowadzi również psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Gabinecie Psychoterapii i Rozwoju Manufaktura Zmiany. 

mgr Marta Małocha – psycholog, doradca zawodowy, certyfikowany trener umiejętności społecznych, psychoterapeutka w trakcie 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej.

Na co dzień pracuje jako psycholog Oddziału Dziennego Psychiatrycznego w Oświęcimiu. Dodatkowo udziela wsparcia psychologicznego i motywacyjnego osobom uczestniczącym w projekcie aktywizacji zawodowej, u których problem zawodowy wynika z podłoża natury emocjonalnej i psychicznej.

Doświadczenie zawodowe zdobywała również na Oddziale Neurologicznym z Pododdziałem Udarowym w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Pracowała również z dziećmi, młodzieżą i ich rodzinami jako psycholog w Szkole Podstawowej w Brzezince i z Podopiecznymi Warsztatu Terapii Zajęciowej i Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicac.

Na codzień prowadzi również psychoterapię indywidualną osób dorosłych w Gabinecie Psychoterapii i Rozwoju Manufaktura Zmiany.

 

JAKIE KORZYŚCI DA MI TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH W JAWORZNIE?

 

Trening Umiejętności Społecznych TUS w Manufakturze Zmiany, to specjalnie skonstruowany program, składający się z 12 spotkań, dzięki któremu:

 • Poznasz sposoby na podtrzymanie rozmowy, zadawanie pytań, prowadzenia tzw. „small talk” aby nauczyć się inicjować relacje społeczne;
 • Nauczysz się technik asertywności – mówienia o swoich potrzebach oraz odmawiania, aby czerpać przyjemność z kontaktów z innymi ludźmi;
 • Przeanalizujesz, w jaki sposób zachowujesz się wśród innych ludzi, co dzieje się z Twoim kontaktem wzrokowym, dzięki czemu poczujesz się bardziej pewnie w grupie;
 •  Rozwiniesz umiejętność słuchania, okazywania empatii i umiejętność rozumienia innych, dzięki czemu inni mogą chętniej inicjować relacje z Tobą oraz szybciej zaadoptujesz się do nowego środowiska;
 • Dowiesz się, w jaki sposób rozwiązywać konflikty, jak się z nich odnaleźć dzięki czemu będziesz się czuł bardziej swobodniej w sytuacjach np. różnicy zdań
 • Nauczysz się rozróżniać emocje – swoje i innych, dzięki czemu zapewnisz sobie lepszą bazę do budowania i podtrzymywania bliskich relacji;
 • Poznasz sposoby na przyjmowanie i wyrażanie krytyki, dzięki czemu Twoja współpraca prywatna i zawodowa stanie się bardziej efektywna. 
 

SZCZEGÓŁY Treningu umiejętności społecznych TUS w Jaworznie

 
 • 12 spotkań dwugodzinnych, podczas których będą omówione i praktycznie przećwiczone tematy związane z komunikacją werbalną i niewerbalną, z asertywnym wyrażaniem potrzeb i odmowy, empatią, rozwiązywaniem konfliktów i radzeniem sobie z nimi, nawiązywaniem, podtrzymywaniem i budowaniem relacji, radzeniem sobie z krytyką i udzielanie informacji zwrotnej, prowadzenie rozmów z innymi (w tym: „small talki”), praca w zespole, lęk społeczny, negocjacje, rozumienie siebie i innych.
 • Czwartki od 16.00 do 18.00 w Centrum Jaworzna.
 • Wsparcie i prowadzenie przez dwóch profesjonalistów posiadających doświadczenie w prowadzeniu grup, treningów oraz pracujących na codzień z osobami zmagającymi się z trudnościami w funkcjonowaniu w grupie. 
 • INWESTYCJA: 2 100 zł za całość (lub 3 raty po 750 zł).
 • Warunkiem przystąpienia do grupy jest udział oraz przejście kwalifikacji. Jest to jedno lub dwa spotkania z prowadzącymi. Koszt jednego spotkania to 170 zł. 
 • Warunkiem uruchomienia grupy, jest zebranie się i zapłata zaliczek w wysokości 250 zł do dnia 31 stycznia przez minimum 8 uczestników. Maksymalna liczba osób w grupie to 12 osób.

TRWA OSTATNI NABÓR! ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ! Masz czas tylko do 30 stycznia!

 

Umów się teraz na spotkanie kwalifikacyjne:

 • pisząc maila na adres: kontakt@manufakturazmiany.pl

W treści maila podaje swój wiek oraz godziny, w których jesteś dostępny/a. 

 • dzwoniąc na numer telefonu: +48 608 677 008.

 

Trening umiejętności społecznych TUS – dla kogo?

Jeżeli czujesz, że w niektórych sytuacjach społecznych nie radzisz sobie tak, jak potrzebowałbyś/-abyś. Jeżeli zachowania innych wydają się niezrozumiałe i skomplikowane. Jeśli wycofanie społeczne lub unikanie to określenia, które czujesz, że są Ci bliskie. Jeśli rozwiązywanie konfliktów jest dla Ciebie problematyczne, masz trudności z wyrażaniem swojego zadania, myśli i emocji, z asertywnością, odmawianiem i stawianiem granic, to trening umiejętności społecznych w Jaworznie może być bardzo pomocny. Tych zachowań i umiejętności, wbrew pozorom, można się nauczyć.

Kompetencje społeczne – co to jest?

Jesteśmy istotami społecznymi – kompetencje społeczne (umiejętności interpersonalne) są niezbędne to prawidłowego funkcjonowania grupie – zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Przykłady kompetencji społecznych: umiejętności komunikacyjne, umiejętność rozwiązywania sytuacji konfliktowych, asertywność, umiejętność pracy w zespole, autoprezentacja, umiejętność motywowania czy zarządzania stresem.

 

Trening umiejętności społecznych – czas trwania

Trening umiejętności społecznych to zajęcia grupowe dorosłych, podczas których uczestnicy zdobywają zarówno wiedzę, jak i praktyczne umiejętności społeczne. Zajęcia tus odbywają się raz w tygodniu przez okres trzech miesięcy. Czas trwania jednych zajęć to 2 godziny (łącznie z przerwą).

Trening tus – struktura zajęć

Zajęcia tus składają się z części teoretycznej oraz praktycznej. Zdecydowana większość czasu jest poświęcona części praktycznej, po której następuje omówienie i przekazywanie informacji zwrotnych. Wszystko odbywa się w bezpiecznej atmosferze, przy wsparciu trenerów tus.

Uczestnicy treningu umiejętności relacji społecznych wykonują różnego rodzaju ćwiczenia. Trener tus może zaproponować na przykład gry planszowe czy odgrywanie scenek. Odbywają się się ćwiczenia z głośności głosu, odgrywanie ról, ćwiczenia z przyjmowania krytyki, udzielania informacji zwrotnej, asertywnego odmawiania, wyrażania swoich potrzeb.

Zajęcia tus to również ćwiczenia inicjowania rozmowy i zadawania pytań. Specjalista prowadzący na każdym etapie towarzyszy uczestnikom i pomaga w sytuacjach, które mogą wymagać wsparcia czy pokierowania. Wszystkie nowe zachowania są ćwiczone wielokrotnie.

Umiejętności społeczne – rola grupy

Trening umiejętności społecznych tus to również okazja do zawierania nowych znajomości. Grupa przekazuje każdemu uczestnikowi informacje zwrotne, co pozwala zobaczyć siebie bardziej adekwatnie w relacjach interpersonalnych.

Obserwacja innych umożliwia szybszą naukę nowych umiejętności. Pacjent może na bieżąco ćwiczyć okazywanie empatii i sprawdzać, na ile jest to skuteczne i dobre w danej sytuacji. To coś, czego pacjent nie otrzyma w psychoterapii indywidualnej.

Trening umiejętności społecznych tus daje również możliwość obserwowania siebie, również w sytuacjach trudnych. Możemy zauważyć nasze mocne i słabe strony. Grupa daje możliwość ćwiczenia „na żywo” nowych umiejętności społecznych.

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ! Masz czas tylko do 30 stycznia!

Umów się teraz na spotkanie kwalifikacyjne:

 • pisząc maila na adres: kontakt@manufakturazmiany.pl

W treści maila podaje swój wiek oraz godziny, w których jesteś dostępny/a. 

 • dzwoniąc na numer telefonu: +48 608 677 008.
psycholog śląsk manufaktura zmiany

Manufaktura Zmiany

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju

tel. +48 608 677 008

kontakt@manufakturazmiany.pl

Regulamin świadczenia usług

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 

Mysłowice, ul. Wojska Polskiego 3/1

Imielin, ul. Hallera 39 (parter)

Polityka prywatności

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.