To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.

Ralph Waldo Emerson

Terapia uzależnień

Terapia leczenia uzależnień

Jeżeli nie jesteś pewien, czy jesteś osobą uzależnioną, zapraszamy do skorzystania z wstępnych konsultacji u terapeuty uzależnień, podczas której dowiesz się, czy jesteś uzależniony oraz jaka forma leczenia byłaby najbardziej wskazana.

Terapia uzależnień

        W naszym zespole pracujemy z osobami uzależnionymi bez względu na specyfikę dotycząca rodzaju uzależnienia: czy jest to uzależnienie od substancji (psychoaktywnych środków: narkotyki, leki, uzależnienia od alkoholu,), czy też uzależnienie behawioralne (telefon, gry komputerowe, hazard, seks, zakupy).

 

        W naszym ośrodku jest dostępna indywidualna podstawowa oraz pogłębiona terapia uzależnień (w tym praca nad nawrotami).

 

        Indywidualna terapia uzależnień to najczęściej spotkania raz w tygodniu, trwające 50 minut.

 

        Leczenie uzależnienia, czas trwania terapii ustalany jest indywidualnie w oparciu o diagnozę problemową.

 

        Terapia od uzależnień jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).

 

Wsparcie/ psychoedukacja dla członków rodzin osoby uzależnionej

        Oferujemy również wsparcie dla członków rodzin osoby uzależnionej

Terapia dla uzależnionych

Problemem uzależnienia są objęte zarówno osoby będące aktywnie uzależnione jak i ich bliscy – dzieci, partnerzy, rodzina czy znajomi.

Jedynym skutecznym sposobem poradzenia sobie z uzależnieniem jest podjęcie leczenia.

Podczas pierwszych konsultacji psychoterapeuta diagnozuje czy osoba zgłaszająca się jest uzależniona oraz jaki jest stopień głębokości uzależnienia. W oparciu o tą diagnozę wspólnie z Pacjentem ustalają, jaka forma terapii odwykowej, będzie najskuteczniejsza w jego indywidualnej sytuacji.

W zależności od głębokości oraz rodzaju uzależnienia możliwa jest terapia odwykowa:

  • stacjonarna  terapia uzależnienia (oddziały szpitalne, ośrodki prywatne, oddziały dzienne); w takim przypadku pacjent zostaje poinformowany o miejscach świadczących tego typu pomoc.
  • ambulatoryjna (spotkania indywidualne z terapeutą minimum raz w tygodniu).

Często dodatkowym, rekomendowanym wsparciem jest psychoterapia grupowa.

 

Terapia indywidualna dla osób uzależnionych jest skierowana do osób, które podejrzewają u siebie uzależnienie, którego stopień zaawansowania nie wskazuje na konieczność odbycia specjalistycznej stacjonarnej terapii odwykowej. Szczegółowe informacje o tej formie pomocy można znaleźć w zakładce Psychoterapia indywidualna>>

Pogłębiona terapia leczenia uzależnień jest skierowana dla pacjentów po terapii podstawowej odbytej w ośrodkach lub oddziałach leczenia uzależnień. Osoby te zdobyły już wiedzę o chorobie, motywację do zmiany stylu życia, ale potrzebują wsparcia w rozwoju osobistym, w rozwiązywaniu swoich problemów oraz w lepszym rozumieniu siebie.

Uzależnienie jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że mogą pojawiać się nawroty choroby, czyli powrót lub silna chęć powrotu do starych nawyków i zachowań. W takiej sytuacji im wcześniej pacjent skorzysta z pomocy terapeuty uzależnień, tym jest mniejsze ryzyko nawrotu. W takiej sytuacji wskazany jest udział w terapii nawrotów

Wsparcie / psychoedukacja dla członków rodziny osoby uzależnionej

Często osoby takie nie wiedzą, w jaki sposób się zachowywać, jak wspierać bliską osobę w leczeniu choroby, jak nie szkodzić. Udział we wsparciu psychologicznym i psychoedukacji prowadzonej przez psychologa i terapeutę uzależnień pozwala lepiej poznać mechanizmy uzależnienia, dowiedzieć się więcej o chorobie oraz o tym, jak dbać o siebie w tej trudnej sytuacji. 

Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >>

 

Zespół Manufaktury Zmiany

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

psycholog śląsk manufaktura zmiany

Manufaktura Zmiany

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju

tel. +48 608 677 008

kontakt@manufakturazmiany.pl

Regulamin świadczenia usług

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 oraz ul. Farna 6

Mysłowice, ul. Wojska Polskiego 3/1 (parter)

Imielin, ul. Hallera 39 (parter)

Polityka prywatności

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.