Ralph Waldo EmersonTo, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.
Psycholog dziecięcy ocenia rozwój dziecka i sposób funkcjonowania. Warto zgłosić się do psychologa dziecięcego, jeżeli niepokoi nas zachowanie dziecka – lęki, problemy ze snem, z sypianiem bez rodziców, z jedzeniem, adaptacją do grup rówieśniczych, w kontaktach z rodzeństwem, w emocjach dziecka (np. nagłe wybuchy złości, nadmierna płaczliwość), moczeniem, z trudnością w przystosowaniu się do nowej sytuacji (np. śmierć kogoś w rodzinie, rozwód) czy wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości rozwoju dziecka. Często spotyka się też zaburzenia psychosomatyczne – dolegliwości fizyczne dziecka (ból brzucha, głowy, problemy gastryczne), które mają podłoże emocjonalne.
Dobry psycholog dla dzieci może być pomocny nie tylko w sytuacji, kiedy zauważa się jakiś problem lub trudność. Dziecięcy psycholog udziela również poradnictwa w zakresie doboru odpowiednich do wieku zabawek i zabaw, literatury dla dziecka i dla rodzica, czy wyboru zajęć wspomagających rozwój.
Na pierwsze spotkanie zapraszamy samych rodziców lub opiekunów dziecka. Podczas konsultacji odbywa się szczegółowy wywiad dotyczący rozwoju dziecka oraz trudności, które się pojawiają. W przypadku starszych dzieci (nastolatkowie) na pierwsze spotkanie są zapraszani rodzice/ opiekunowie razem z dzieckiem.
Dziecko spotyka się samo z psychologiem dziecięcym najczęściej na drugim lub trzecim spotkaniu. Czasami konieczna jest obecność opiekuna podczas konsultacji – w zależności od wieku dziecka i jego możliwości.
Podczas pracy z dzieckiem psycholog dla dzieci ocenia kompetencje społeczne, zachowanie, sposób zabawy, więź z rodzicem, koncentrację uwagi, mowę, komunikację czy sprawność fizyczną. Nasz gabinet psychologa dziecięcego jest wyposażony w odpowiednie narzędzia niezbędne do pracy z dziećmi. Badanie ma najczęściej formę rozmowy i zabawy. Korzystamy z różnych technik – rysunku, gier, klocków, zabawa pacynkami. Polecany psycholog dziecięcy dobiera metodę pracy indywidualnie do dziecka – jego wieku, preferencji i potrzeb.
Po kilku spotkaniach z dzieckiem odbywa się kolejne, finalne spotkanie z rodzicami, podczas którego psycholog dziecięcy dzieli się hipotezami, wnioskami i zaleceniami, co do dalszych działań. Czasami spotkania kończą się udzieleniem wskazań odnośnie zgłaszanych trudności lub skierowaniem do innego specjalisty (np. do pediatry). Czasami są wstępem do dalszej pracy – z samymi rodzicami (konsultacje wychowawcze), z całą rodziną (terapia rodzin). Psycholog może równie zaproponować terapię dzieci (kontynuowanie indywidualnej pracy z dzieckiem). Więcej o terapii dzieci można przeczytać w zakładce „Psychoterapia dzieci i młodzieży”>>
Spotkania są objęte całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).
Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >>
Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.
Manufaktura Zmiany
Gabinet Psychoterapii i Rozwoju
tel. +48 608 677 008
kontakt@manufakturazmiany.pl
Tu przyjmujemy:
Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 oraz ul. Farna 6
Mysłowice, ul. Wojska Polskiego 3/1 (parter)
Imielin, ul. Hallera 39 (parter)
Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.