USŁUGA PSYCHOLOGA DZIĘCIĘCEGO

Psycholog dziecięcy


 

Zauważasz, że Twoje dziecko zmaga się z problemami, które przerastają jego możliwości radzenia sobie? Martwią Cię pojawiające się zachowania dziecka, problemy z adaptacją do grup rówieśniczych, z emocjami dziecka lub w przystosowaniu się do nowej sytuacji (np. śmierć kogoś w rodzinie, rozwód)?

Dobry psycholog dla dzieci może być pomocny nie tylko w sytuacji, kiedy zauważa się jakiś problem lub trudność. Dziecięcy psycholog udziela również poradnictwa w zakresie doboru odpowiednich do wieku zabawek i zabawliteratury dla dziecka i dla rodzica, czy wyboru zajęć wspomagających rozwój.

Psycholog dzieci i młodzieży

Psycholog dziecięcy to specjalista, który pracuje z dziećmi w każdym wieku, pomagając im radzić sobie z różnorodnymi trudnościami emocjonalnymi, społecznymi i behawioralnymi. Psycholog dziecięcy wspiera rozwój emocjonalny oraz psychiczny oraz ocenia rozwój dziecka, sposób funkcjonowania oraz pojawiające się trudności.

 

Pierwsza wizyta - konsultacja psychologiczna

Na pierwsze spotkanie zapraszamy samych rodziców lub opiekunów dziecka. Pierwsza konsultacja psychologiczna to szczegółowy wywiad dotyczący rozwoju dziecka oraz trudności, które się pojawiają w zachowaniu dziecka.  W przypadku starszych dzieci (nastolatkowie) na pierwsze spotkanie są zapraszani rodzice/ opiekunowie razem z dzieckiem.

Kolejne konsultacje psychologiczne

Dziecko spotyka się samo z psychologiem dziecięcym najczęściej na drugim lub trzecim spotkaniu. Czasami konieczna jest obecność opiekuna podczas konsultacji u psychologa dziecięcego – w zależności od wieku dziecka i jego możliwości.

Terapeuta/psycholog dzieci i młodzieży - stosowane techniki pracy

Podczas pracy z dzieckiem psycholog dla dzieci ocenia kompetencje społeczne, zachowanie, sposób zabawy, więź z rodzicem, koncentrację uwagi, mowę, komunikację czy sprawność fizyczną. Nasz gabinet psychologa dziecięcego jest wyposażony w odpowiednie narzędzia niezbędne do pracy z dziećmi. Badanie ma najczęściej formę rozmowy i zabawy. Psycholog korzysta z różnych technik – rysunku, gier, klocków, zabawa pacynkami. Polecany psycholog dziecięcy dobiera metodę pracy indywidualnie do dziecka – jego wieku, preferencji i potrzeb.

Terapeuta/Psycholog dziecięcy - finalne spotkanie podsumowujące

Po kilku spotkaniach z dzieckiem odbywa się kolejne, finalne spotkanie z rodzicami, podczas którego psycholog dziecięcy dzieli się hipotezami, wnioskami i zaleceniami, co do dalszych działań.

Czasami spotkania kończą się udzieleniem wskazań odnośnie zgłaszanych trudności lub skierowaniem do innego specjalisty (np. do pediatry). Czasami są wstępem do dalszej pracy –  z samymi rodzicami (konsultacje wychowawcze), spotkań całej rodziny (terapia rodzin). Psycholog może równie zaproponować udział w terapii dzieci (kontynuowanie indywidualnej pracy z dzieckiem), psychoterapię grupową, trening umiejętności społecznych dla dzieci lub socjoterapię.

Kiedy skorzystać z psychologa dziecięcego?

Z pomocy psychologicznej psychologa dziecięcego warto skorzystać zawsze, kiedy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zdrowia psychicznego dziecka.

Przedstawiamy kilka przykładów, kiedy warto rozważyć konsultację u specjalisty dzieci i młodzieży

Trudności emocjonalne
jeżeli zauważasz, że przez dłuższy czas Twoje dziecko nie radzi sobie z pewnymi emocjami takimi jak lęk, smutek, złość czy frustracja. Pojawiają się nagłe wybuchy złości, nadmierna płaczliwość, lęki, psycholog psychoterapeuta pomoże zidentyfikować źródła tych emocji i nauczy Twoje dziecko, jak je konstruktywnie wyrażać.
Przygotowanie dziecka do nowej sytuacji
pójście do szkoły, rozwód, choroba, utrata lub śmierć bliskiej osoby, wyjazd jednego z rodziców.
Zaburzenia snu
zauważasz, że dziecko miewa niepokojąco długo koszmary nocne, cierpi na bezsenność lub hipersenność, ma trudność w sypianiu bez rodziców. Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w zachowaniu dziecka, konsultacja psychologiczna to sposób, aby zweryfikować swoje obawy. Zaburzenia snu to często wyznacznik, że coś niepokojącego dzieje się w świecie emocjonalnym dziecka.
Zaburzenia odżywiania
jeśli zauważasz u swojego dziecka niepokojące zachowania związane z jedzeniem, takie jak nagła utrata wagi, obsesyjne myślenie o jedzeniu i sylwetce, unikanie posiłków, nadmierne jedzenie lub wymioty po posiłkach, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.
Problemy w szkole
Jeśli zauważasz spadek wyników w nauce, trudności z koncentracją, rówieśnikami czy problemy z zachowaniem w szkole, warto zgłosić się do psychologa dzieci. Psycholog dziecięcy może pomóc zdiagnozować przyczyny tych problemów i zaproponować skuteczne strategie radzenia sobie z nimi.
Moczenie się
Jeśli Twoje dziecko doświadcza problemów z moczeniem się, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, może to być sygnał, że potrzebuje wsparcia psychologicznego.
Zmiany w zachowaniu
Nagle zmienione zachowanie Twojego dziecka, takie jak wycofanie się, agresja, może być sygnałem, że potrzebuje ono wsparcia. Psycholog dzieci i młodzieży pomoże zrozumieć te zmiany i wspólnie z Wami wypracuje plan działania.
Trudności w relacjach
Problemy w relacjach z rówieśnikami, rodzeństwem czy dorosłymi mogą być źródłem dużego stresu dla dziecka.
Wydarzenia traumatyczne
Strata bliskiej osoby, rozwód rodziców, przeprowadzka czy inne stresujące wydarzenia mogą znacząco wpłynąć na samopoczucie dziecka. Psycholog psychoterapeuta dzieci i młodzieży pomoże dziecku przepracować te trudne doświadczenia i odbudować poczucie bezpieczeństwa.
Dolegliwości fizyczne
podejrzewasz, że złe samopoczucie dziecka (ból brzucha, głowy, problemy gastryczne), może mieć podłoże emocjonalne, ale potrzebujesz to skonsultować z psychologiem dziecięcym. Konsultacja psychologiczna może pomóc potwierdzić lub rozwiać wątpliwości.
Wsparcie dziecka w rozwoju
w przypadku rozpoznania zaburzeń ze spektrum autyzmu, w tym zespół Aspergera oraz ADHD konieczne może się okazać bardzo ważne skorzystanie z psychoterapii dzieci i młodzieży, aby pomóc dziecku w funkcjonowaniu wśród rówieśników oraz w zaakceptowaniu i zrozumieniu diagnozy.
Wątpliwości dotyczące prawidłowości rozwoju dziecka
jeżeli brakuje Ci pewności, czy dziecko rozwija się prawidłowo, konsultacja psychologiczna może pomóc Ci rozwiać lub potwierdzić obawy i wdrożyć odpowiedni plan dalszego postępowania.
Sygnały ze szkoły
Czasami placówka szkolna wskazuje na potrzebę, aby objąć dziecko wsparciem psychologa dzieci i młodzieży lub aby psycholog dziecięcy zdiagnozował pewne zachowania czy trudności dziecka.

Psycholog dzieci i młodzieży - korzyści

Oto niektóre korzyści, które mogą się pojawić poprzez korzystanie z usług psychologa dziecięcego.

 

  1. Poprawa zdrowia emocjonalnego: Psycholog dziecięcy pomaga dzieciom lepiej rozumieć i wyrażać swoje emocje, co prowadzi do poprawy ich zdrowia psychicznego, emocjonalnego i jakości życia.
  2. Zwiększenie pewności siebie: Terapeuta dzieci i młodzieży wspiera budowanie pewności siebie, co pozytywnie wpływa na jego samoocenę i zdolność do podejmowania wyzwań.
  3. Lepsze radzenie sobie ze stresem: Dzieci i młodzież uczą się technik radzenia sobie ze stresem, co pomaga im w codziennym funkcjonowaniu i w trudnych sytuacjach.
  4. Poprawa relacji z rówieśnikami: Psycholog dziecięcy wspiera rozwój umiejętności społecznych, co pozwala dziecku lepiej funkcjonować w grupie i budować zdrowe relacje z rówieśnikami.
  5. Rozwiązywanie problemów szkolnych: Profesjonalna pomoc psychologa może przyczynić się do poprawy wyników w nauce oraz lepszej koncentracji.
  6. Wsparcie w sytuacjach kryzysowych: W przypadku traumatycznych wydarzeń, takich jak rozwód rodziców czy strata bliskiej osoby, psycholog psychoterapeuta oferuje wsparcie, które może być bardzo ważne, aby przejść przez trudne chwile.
  7. Wczesne wykrywanie problemów: Dzięki regularnym konsultacjom terapeuta ma możliwość wczesnego wykrywania i interwencji w przypadku problemów emocjonalnych i behawioralnych, co zwiększa szanse na skuteczne rozwiązanie trudności.

Psycholog dzieci i młodzieży Jaworzno, Imielin i Mysłowice

W naszym zespole każdy specjalista jest psychoterapeutą. Początkowo umawiamy się na wstępne konsultacje. Są to zwykle 3 - 5 spotkań. Po tym czasie psycholog dziecięcy przedstawia wnioski i dalsze rekomendacje na przyszłość. Terapeuta psycholog może np. zaproponować udział w terapii dzieci i młodzieży, terapii rodzinnej, par lub terapii grupowej.

Podobnie jak w psychoterapii indywidualnej konsultacja psychologiczna trwa 50 minut i odbywa się zwykle w odstępach cotygodniowych.

Konsultacja psychologiczna a rodzice

Podczas pierwszej konsultacji spotkanie odbywa się z samymi rodzicami/ opiekunami (w przypadku dzieci młodszych). W przypadku dzieci starszych z rodzicami i nastolatkiem. Jeżeli nie ma możliwości spotkania się z dwójką rodziców (np. ze względu na nieobecność jednego z nich), proponowana jest wtedy konsultacja online. Bardzo ważne jest, aby poznać sytuację rodzinną oraz poglądy na pojawiające się problemy każdego z rodziców/opiekunów.

Konsultacja psychologiczna - inne zasady

Nasi specjaliści pracują w oparciu o kodeks etyczny zawodu psychologa i psychoterapeuty. Korzystamy z regularnej superwizji. Spotkania z psychologiem są objęte całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).

Zespół 

Manufaktury Zmiany

 

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

SPRAWDŹ WOLNE TERMINY

Zainteresowany wizytą?
Sprawdź nasze wolne terminy