Ralph Waldo EmersonTo, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.
W naszym życiu często doświadczamy wielu trudnych doświadczeń, które czasowo mogą zachwiać nasze funkcjonowanie. Taki przejściowy brak równowagi, wywołany przez krytyczne wydarzenia (jak np. śmierć, rozwód, utrata pracy, niepełnosprawność, wypadek, katastrofa, choroba, doświadczenie przemocy) nazywany jest kryzysem. Zdarzenia te często wymagają profesjonalnej interwencji.
Reakcja na takie wydarzenia jest bardzo indywidualna. U niektórych pojawiają się uczucia niepokoju, smutku, złości i gniewu, rozpaczy, poczucia beznadziejności, lęk, apatia czy stan napięcia emocjonalnego. Osoby w kryzysie mogą mieć poczucie utraty kontroli. Czasami zauważamy trudności w podejmowaniu decyzji, w koncentracji uwagi lub pogarsza się samopoczucie fizyczne – bóle głowy, problemy gastryczne czy bezsenność. Może to wpływać na poczucie własnej wartości oraz wycofywanie się i izolowanie. Kryzys charakteryzuje się również utratą ważnego celu życiowego.
Można bezpośrednio uczestniczyć w wydarzeniu traumatycznym, ale również być świadkiem lub członkiem rodziny/ bliskim kogoś, kto bezpośrednio brał udział w zdarzeniu, żeby doświadczać kryzysu.
Interwencja kryzysowa polega na zapewnieniu wsparcia emocjonalnego, które jest niezbędne do radzenia sobie z reakcją kryzysową. Pomoc obejmuje krótkotrwałą psychoterapię, której celem jest powrót do równowagi psychicznej, wyrażenie i uświadomienie przeżyć i emocji, wzmocnienie własnej motywacji do podjęcia nowych ról i ponownego zaangażowania się w życie teraźniejsze.
Udzielenie pomocy wymaga też czasami wsparcia w wydawałoby się najprostszych kwestiach – udzielenia porad dotyczących sposobów na lepszy sen, na poszukiwanie wsparcia emocjonalnego i instrumentalnego (jak przygotowanie posiłków, zrobienia zakupów) od bliskich osób. Pacjentowi mogą być przekazane telefony zaufania, na które można dzwonić pomiędzy spotkaniami z psychologiem.
Osoba w kryzysie znajduje się w zupełnie innej sytuacji psychologicznej niż przed kryzysem. Często nie widzi możliwości rozwiązania swoich problemów. Warto jest wtedy wesprzeć w poszukiwaniu interwencji kryzysowej.
Interwencję kryzysową prowadzi psycholog. Jest to pomoc krótkoterminowa, ograniczona najczęściej do kilku bądź kilkunastu spotkań na przestrzeni krótkiego czasu (4 – 6 tygodni).
Pierwsze spotkanie to zazwyczaj konsultacja, podczas której psycholog poznaje pacjenta i trudność, z jaką się mierzy. Wstępny wywiad prowadzi do ustalenia jakiegoś sposobu postępowania, aby jak najbardziej efektywnie wesprzeć pacjenta.
Spotkania są objęte całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt ich odbywania).
Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >>
Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.
Manufaktura Zmiany
Gabinet Psychoterapii i Rozwoju
tel. +48 608 677 008
kontakt@manufakturazmiany.pl
Tu przyjmujemy:
Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 oraz ul. Farna 6
Mysłowice, ul. Wojska Polskiego 3/1 (parter)
Imielin, ul. Hallera 39 (parter)
Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.