USŁUGA PSYCHOTERAPII INDYWIDUALNEJ

Psychoterapia indywidualna


 

Psychoterapia indywidualna oferuje wsparcie w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami życiowymi, od codziennego stresu po głębsze kryzysy emocjonalne. Niezależnie od tego, czy czujesz się przytłoczony codziennym stresem, odczuwasz sporo napięcia, lęku, czy pojawia się przytłaczający smutek albo czy stajesz obecnie przed kryzysem życiowym, jesteś w żałobie lub zauważasz, że w Twoim życiu zawodowym lub w relacjach dzieje się coś niepokojącego, psychoterapia indywidualna może pomóc w poradzeniu sobie z trudnościami oraz wesprzeć Cię w rozwoju, tak aby budować Twój dobrostan psychiczny.
Psychoterapia jest sposobem leczenia zaburzeń psychicznych. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie lub podejrzewasz np. depresję, nerwicę (zaburzenia lękowe), zaburzenia osobowości, ataki paniki, zaburzenia odżywiania, zaburzenia obsesyjno - kompulsywne (OCD), zespół stresu pourazowego (PTSD) lub inne zaburzenia, warto rozpocząć leczenie poprzez udział w psychoterapii indywidualnej.
Przy większości zaburzeń psychicznych (np. zmaganiu się z depresją) psychiatra lub psycholog kliniczny może zalecić terapię indywidualną jako konieczny warunek leczenia.

Psychoterapia dorosłych

W Polsce, jak i w innych krajach, możemy spotkać następujące formy terapii: psychoterapia indywidualna (dzieci, młodzieży, dorosłych), psychoterapia grupowa (dzieci, młodzieży, dorosłych), psychoterapia rodzinna oraz psychoterapia par (małżeńska).

Czas trwania psychoterapii indywidualnej dorosłych jest zależny od trudności, problemu, głębokości zaburzenia, z którym przychodzi pacjent. Granice czasowe wyznaczają oczekiwania pacjenta oraz metoda pracy danego terapeuty. Psychoterapia może trwać od 6 – 12 spotkań (psychoterapia krótkoterminowa), 12 – 24 sesji (psychoterapia średnioterminowa) oraz od jednego do kilku lat (psychoterapia długoterminowa).
Wyróżnia się wiele nurtów psychoterapii. W naszym zespole stosujemy te najbardziej popularne, których skuteczność została potwierdzona. Często też łączymy w psychoterapii techniki z różnych podejść – dopasowujemy je indywidualnie do pacjenta i problemu.

Główne podejścia i metody terapii indywidualnej, którymi pracują nasi specjaliści:

podejście psychodynamiczne
psycholog/psychoterapeuta koncentruje się na analizie nieświadomych procesów psychicznych, które kształtują nasze myśli, uczucia i zachowania. Psychoterapeuta stara się pomóc pacjentowi odkryć głębsze warstwy swojej psychiki, zrozumieć korzenie swoich problemów oraz przepracować trudne doświadczenia z przeszłości. W tym nurcie psychoterapii pacjent często wraca do dzieciństwa, bada swoje emocje i przemyślenia. Jest to metoda psychoterapii opierająca się na stworzeniu relacji pomiędzy psychoterapeutą i pacjentem i analizowaniu tego, co dzieje się w przestrzeni terapeutycznej, gdyż często jest to odzwierciedlenie tego, co działo się z ważnymi postaciami w życiu pacjenta i pozwala "na żywo" przepracować emocje.
terapia poznawczo – behawioralna CBT
psychoterapeuta/psycholog koncentruje się na identyfikowaniu i modyfikowaniu myśli oraz zachowań, które przyczyniają się do doświadczania dyskomfortu emocjonalnego. Terapeuta skupia się na kliencie i pomaga zidentyfikować szkodliwe wzorce myślenia, zwane również przekonaniami negatywnymi, oraz zachowań, które utrzymują problemy psychiczne.
podejście systemowe i terapia ericksonowska
psychoterapeuta bada schematy relacji i interakcji między członkami systemu, takimi jak rodzina, para czy grupa. Terapeuta widzi problem jednostki jako część szerszego systemu, który może wpływać na dynamikę i funkcjonowanie osoby. Pełne skupienie psychoterapeuty jest na zrozumieniu i zmianie negatywnych wzorców relacyjnych, co może prowadzić do poprawy komunikacji, rozwiązania konfliktów oraz osiągnięcia harmonii w relacjach.
Gestalt
terapia indywidualna, która skupia się na świadomości tu i teraz, oraz na rozwijaniu integracji pomiędzy różnymi aspektami osobowości. Psycholog/psychoterapeuta bada myśli, doświadczenie klienta oraz jego uczucia. Podczas psychoterapii identyfikuje się również blokady czy niezakończone sytuacje z przeszłości. Sesje terapeutyczne to nie tylko rozmowy, ale również wykorzystuje się różnego rodzaju techniki takie jak dramatyzacja, role-playing czy praca z symbolem, aby wspomóc proces terapeutyczny.
podejście integratywne
to podejście, w których psycholog/psychoterapeuta łączy różnorodne techniki i teorie terapeutyczne, wykorzystując to, co najlepsze z każdej z nich, aby dostosować się do tego, co zgłasza pacjent jako trudność. Elementy różnych szkół psychoterapii są wykorzystywane przez psychoterapeutę, w tym również teorie zaczerpnięte z różnych dziedzin nauki - z psychologii, filozofii, czy psychoanalizy.

Na czym polega psychoterapia indywidualna?

Przed rozpoczęciem terapii indywidualnej ustalane są z pacjentem cele do pracy. Ich osiągnięcie wyznacza zakończenie procesu terapii. W trakcie psychoterapii cele mogą być modyfikowane i uzupełniane. Wspieramy pacjenta w określeniu tych celów.

 

Częstotliwość spotkań - sesje terapii indywidualnej odbywają się minimum raz w tygodniu. 

Czas trwania pojedynczej sesji psychoterapii to 50 minut. Cały proces trwa zazwyczaj od kilku miesięcy do kilku lat. Psychoterapia jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).

Pozytywny wynik terapii indywidualnej zależy w dużej mierze od zaangażowania pacjenta, jego gotowości na przyjęcie zmianyotwartości w kontakcie z terapeutą oraz regularnego uczestnictwa w sesjach (bardzo ważna jest częstotliwość spotkań minimum raz w tygodniu).

Warunkiem rozpoczęcia terapii jest motywacja do pracy i zmiany.

Psychoterapia indywidualna - co to jest?

Wiele osób zastanawia się, na czym polega psychoterapia indywidualna. Psychoterapia indywidualna to spotkanie dwóch osób – psychoterapeuty i pacjenta. Relacja ta bazuje na wzajemnym szacunku i zaufaniu.

 

Terapeuta nie ocenia, stwarza bezpieczną atmosferę dając wsparcie i zrozumienie. Bardzo istotny jest bezpośredni kontakt pacjenta z terapeutą – w relacji terapeutycznej poprzez szczerą rozmowę, pacjent kontaktuje się z własnymi myślami i uczuciami.

Dzięki temu pacjent pogłębia swoją samoświadomość, samoakceptację, dociera do istotny problemów i znajduje na nie rozwiązania. Terapeuta wspiera w tym rozumieniu, pokazuje różne punkty widzenia, wnosi swoją wiedzę i doświadczenie, aby towarzyszyć pacjentowi w tej podróży.

Cele terapii mogą być bardzo różne. Skupiamy się najczęściej na tym, co najbardziej dręczy pacjenta, utrudnia funkcjonowanie i osiąganie celów życiowych, co chciałby zmienić lub zaakceptować. Często jest to poprawa stanu psychicznego, emocjonalnego, zmiana zachowania lub myślenia.

Indywidualna terapia psychologiczna może być pomocna dla osób osamotnionych, dla osób, które doświadczają trudności emocjonalnych, w kontaktach z innymi ludźmi, w różnego rodzaju kryzysach czy zaburzeniach adaptacyjnych. Częstym problemem jest radzenie sobie ze stresem i skutkami długotrwałego stresu jak np. wypalenie zawodowe.

Co daje terapia indywidualna? Korzyści z terapii indywidualnej

Dla kogo jest diagnoza psychologiczna?

Pozytywnych skutków psychoterapii jest niezliczona ilość – podobnie jak liczba celów i trudności, z którymi trafiają do nas pacjenci.

Poniżej przykłady najczęstszych i najbardziej uniwersalnych zmian, jakie może dać terapia indywidualna:

  • Usunięcie lub zredukowanie objawów i trudności, z którymi przyszedł klient;
  • Budowanie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi;
  • Poszerzenie samoświadomości, lepsze rozumienie siebie i innych;
  • Przywrócenie zdolności do pracy i funkcjonowania zawodowego;
  • Wzrost samoakceptacji i samoświadomości;
  • Poprawa jakości życia, czerpanie większej satysfakcji i radości;
  • Umiejętność nazywania emocji, przeżywania i wykorzystania ich dla swojego dobra;
  • Wyjście z kryzysu, przyjęcie utraty;
  • Lepsze przystosowanie się do życia oraz realizowanie celów życiowych.

Diagnoza psychologiczna w naszym gabinecie w Jaworznie, Imielinie i Mysłowicach

Zanim rozpoczniesz psychoterapię umów się na wstępną konsultację z psychoterapeutą. Podczas kilku wstępnych spotkań (zwykle 2 - 3 spotkania) zostanie wykonany szczegółowy wywiad przez psychoterapeutę, aby lepiej poznać Ciebie i zgłaszane problemy. Dzięki temu psychoterapeuta będzie miał lepsze rozumienie, jak w historii życia ukształtowała się Twoja psychika. Omówicie również Twoje cele i psycholog określi, jaki byłby najwłaściwszy sposób leczenia/ wsparcia.

Po wstępnych konsultacjach może być zalecona np. terapia indywidualna (oraz w jakim nurcie), psychoterapia grupowa, terapia rodzinna, terapia par czy jeszcze inny sposób pomocy.

Zespół 

Manufaktury Zmiany

 

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

SPRAWDŹ WOLNE TERMINY

Zainteresowany wizytą?
Sprawdź nasze wolne terminy