Depresja – objawy, przyczyny, leczenie

Depresja jest chorobą i wymaga leczenia. Potocznie często myli się depresję z tzw. „lenistwem”, gorszym samopoczuciem, czy brakiem umiejętności wzięcia się w garść. Jest to niezwykle szkodliwe i nie można w taki sposób reagować. Takie słowa mogą pogorszyć stan osoby chorej na depresję. Depresja jest chorobą śmiertelną, może trwać wiele lat i na pewno nie wyleczy jej czas czy „ogarnięcie się”.

Diagnoza depresji – jak zdiagnozować depresję?

Diagnoza depresji jest wykonywana przez lekarza psychiatrę. Dzieje się to na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Celem rozmowy jest sprawdzenie, czy u danej osoby występują objawy depresji oraz wykluczenie innych chorób.  

Objawy depresji

Do najczęstszych objawów depresji należy:

  • Obniżony nastrój, który utrzymuje się przez większość dnia i który trwa minimum 2 tygodnie;
  • Utrata zainteresowań i przyjemności w zakresie aktywności, które wcześniej sprawiały przyjemność;
  • Spadek zaufania lub szacunku do siebie;
  • Nieracjonalne poczucie winy lub wyrzutów sumienia;
  • Nawracające myśli samobójcze, myśli o śmierci lub zachowania samobójcze;
  • Skargi na zmniejszoną zdolność myślenia lub skupienia się albo jej przejawy jak niezdecydowanie lub wahanie się;
  • Zaburzenia emocjonalne: płaczliwość, lęk, trudności z kontrolą emocji, zmienność nastrojów.

 

Utrata zainteresowań i przyjemności to jeden z częstych objawów depresji, zdjęcie: www.pixabay.com.pl

Somatyczne i fizyczne objawy depresji

Dużo objawów zaburzenia nastroju depresja jest uznawanych za somatyczne. Poniżej prezentujemy te najczęściej występujące:

  • Pobudzenie lub zahamowanie w aktywności psychoruchowej (męczliwość, zmęczenie, osłabienie, poczucie nieokreślonej choroby);
  • Zaburzenia snu – bezsenność lub hipersenność (nadmierna senność), senność w ciągu dnia, wybudzanie się w nocy, poczucie niewyspania;
  • Wzrost lub spadek apetytu i zmiana wagi;
  • Dolegliwości bólowe (najczęściej głowy, karku, szyi, brzucha, stawów);
  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego (zaparcia, biegunka, nudności, wymioty);
  • Brak lub wyraźne obniżenie popędu seksualnego.

Diagnoza depresji nie polega jedynie na odhaczeniu pewnej liczby objawów z listy. Wymaga całościowego podejścia, wykluczenia innych chorób, uzależnień itp. Dodatkowo lekarz zwraca uwagę na czas trwania i ciężkość zaburzenia depresyjnego. Dlatego, jeśli występuje podejrzenie depresji, konieczne jest udanie się do specjalisty.

 

Osoby cierpiące na depresję czują się czasami jak „za szybą”. Zdjęcie: www.pixabay.com.pl

Skąd bierze się depresja?

Trudno jest wskazać jedno źródło depresji. Na zaburzenie nastroju depresja wypływają różne zdarzenia z naszego życia. U każdego przyczyny mogą być różne: psychogenne (trudne wydarzenia w życiu, utraty), endogenne (genetyczne, metaboliczne), egzogenne (choroby somatyczne, skutek brania leków, uzależnienia).

Depresja – dzieciństwo, wychowanie

Źródła depresji często znajdują się w przeżyciach i emocjach z dzieciństwa.  Dzieci, które były zaniedbywane, niezauważane, częściej chorują na depresję. Niezauważanie dziecka może być „nieznaczne” – np. rodzice zauważają potrzeby bytowe dziecka, ale nie widzą, a przez to nie reagują, na potrzeby emocjonalne dziecka. Nie rejestrują smutku, złości, przygnębienia, a przez to nie pomagają radzić sobie z emocjami.

Na wystąpienie depresji mogą również wpływać inne doświadczenia rodzinne, takie jak: brak poczucia wsparcia, bezpieczeństwa, dużo negatywnych emocji w rodzinie, nadmierna dyscyplina, wykorzystanie seksualne, przemoc, uzależnienie, maltretowanie.

Czynnikiem ryzyka jest również matka cierpiąca na depresję oraz utrata ważnej osoby i nieotrzymanie odpowiedniego wsparcia od drugiego opiekuna. Utrata oznacza śmierć, ale również poczucie, że kogoś się straciło np. w aspekcie emocjonalnym.  

 

Depresja może mieć swoje źródło w przeżyciach z dzieciństwa. Zdjęcie: www.pixabay.com.pl

Depresja a geny

Depresja może być w pewnym stopniu dziedziczona. Natomiast nie oznacza to, że u każdej osoby mającej dany zestaw genów, depresja musi się pojawić. Najczęściej zaburzenie depresyjne uruchamia jakieś trudne doświadczenie życiowe.  

Jak wyleczyć depresję?

W leczeniu depresji łączy się zazwyczaj farmakoterapię (leki na depresję) oraz psychoterapię indywidualną lub grupową.

W procesie leczenia konieczne jest korzystanie ze wsparcia psychiatry, który zajmuje się stroną farmakologiczną depresji oraz udział w psychoterapii indywidualnej. Depresja wymaga korzystania z obu form wsparcia.

Czasami konieczna może okazać się hospitalizacja. Ocenia to psychiatra i w razie potrzeby kieruje do odpowiedniego miejsca.  

Jak pomóc osobie z depresją?

  • Wspieraj – zastanów się jak możesz wesprzeć osobę chorującą na depresję. Zapewne będzie to zależało od momentu leczenia. Jeśli nasz bliski nie podjął leczenia, być może warto pomóc poszukać lekarza psychiatrę i psychoterapeutę. Jeśli leczenie już trwa, dobrze jest wspierać poprzez np. pozytywne ustosunkowanie się do terapii, zachęcanie do regularnego uczęszczania.
  • Nie oceniaj – bardzo często osoby chore na depresję słyszą słowa: „weź się w garść”, „to minie, wystarczy że pójdziesz pobiegać”, „przesadzasz”. To nie pomaga, a jeszcze potęguje nastrój depresyjny – pogłębia poczucie winy i wyrzuty sumienia, które są jednych z głównych objawów. Mówiąc tak, możemy wyrządzić bardzo dużo szkody i stwarzamy zagrożenie dla stanu psychicznego bliskiej osoby.
  • Staraj się zrozumieć – depresja wywołuje bardzo dużo trudnych stanów emocjonalnych – wybuchy złości, płaczliwość. Staraj się zrozumieć, co dzieje się z bliską osobą, nie obrażaj się, ale też bądź wyrozumiały dla siebie i swoich trudnych emocji z tym związanych. Wspieranie osoby z depresją bywa czymś niezwykle trudnym i wykańczającym.
  • Bądź cierpliwy i dostępny – leczenie depresji jest procesem długotrwałym i może trwać nawet kilka lat. Okazuj cierpliwość, bądź dostępny. jednocześnie nie bierz zbyt dużo na siebie. Czasami warto zabezpieczyć bliską osobą listą numerów telefonów zaufania.  
  • Jeżeli osoba chora na depresję mówi o samobójstwie – koniecznie zorganizuj pomoc. Zabierz chorego na izbę przyjęć lub zadzwoń pod 112.

Autor: Katarzyna Wurzel-Bień, psycholog, psychoterapeuta

Źródło:

Ambroziak K., Kołakowski A., Siwek K., Depresja nastolatków, GWP, Sopot 2019.

Gromnicka D., Depresja, Samo sedno, Warszawa 2012.

Hayes S, Spencer S., W pułapce myśli, GWP, Sopot 2014.

Morawska A., Depresja poporodowa, Świat Książki, Warszawa 2016.

Zespół Manufaktury Zmiany

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >>

psycholog śląsk manufaktura zmiany

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 

Mysłowice, ul. Wyspiańskiego 19 (przychodnia „Czwórka”)

Imielin, ul. Niemcewicza 5b

Polityka prywatności

Manufaktura Zmiany - JAWORZNO al. Piłsudskiego 31/69 Jaworzno 43-600 tel.: +48 608 677 008 mail: kontakt@manufakturazmiany.pl

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.