Czy jestem uzależniony

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy jestem uzależniony od substancji psychoaktywnych. Bardzo często pytanie to dotyczy uzależnienia od alkoholu. Bardzo często też picie kogoś bliskiego staje się powodem do zmartwienia. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Test rozpoznawania problemów alkoholowych

Jeśli podejrzewasz, że możesz być uzależniony od alkoholu możesz wykonać badanie przesiewowe, jakim jest test AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test). Test pomoże sprawdzić prawdopodobieństwo występowania uzależniania od alkoholu. Jest to publikacja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Test Audit jest badaniem przesiewowym, co oznacza, że nie ma bezwzględnej wartości diagnostycznej, ale może być przydatny w określeniu prawdopodobieństwa występowania uzależnienia. Jeśli podejrzewasz u siebie uzależnienie, koniecznie zgłoś się do terapeuty uzależnień, który pomoże zdiagnozować problem.

Test AUDIT – kto i kiedy go stosuje?

Test Audit bardzo często jest wykonywany podczas badań lekarskich, mających na celu ogólny przegląd zdrowia. Dzięki temu umożliwia szybkie wykrycie ryzykownych zachowań i prawdopodobieństwo pojawienia się w przyszłości uzależnienia. Test bardzo często jest stosowany przez lekarzy, mających podejrzenie odnośnie nadużywania alkoholu. Najczęściej występuje to wtedy, gdy objawy fizyczne mogą wskazywać na nadużywanie środków psychoaktywnych. Umożliwia to szybkie i sprawne skierowanie na odpowiednią ścieżkę leczenia. Test Audit jest też często stosowany w terapii celem monitorowania postępów w leczeniu oraz również podczas badań naukowych dotyczących alkoholizmu.

Test rozpoznawania problemów alkoholowych – struktura testu

Podczas wypełnienia testu uwaga osoby badanej jest skupiona na obszarach związanych z częstotliwością spożywania alkoholu, ilością wypijanego alkoholu np. podczas jednego przyjęcia. W teście znajduje się pytanie czy w ciągu ostatniego roku, osoba musiała się napić alkoholu rano następnego dnia, aby dojść do siebie. Czy kiedykolwiek straciłeś związek z ważną osobą z powodu picia oraz czy z powodu picia zaniedbałeś swoje obowiązki zawodowe lub rodzinne. Na końcu badania, udziela się odpowiedzi na pytania związane z negatywnymi konsekwencjami picia – czy pojawia się poczucie winy, wyrzuty sumienia, brak kontroli. Pojawia się również pytanie, czy w wyniku twojego picia ktoś doznał jakiegoś urazu fizycznego, czy pracownik opieki zdrowotnej interesował się ilością wypijanego alkoholu lub czy sugerował jego ograniczenie. Pojawia się również pytanie, czy z powodu picia alkoholu, zrobiłeś coś niezgodnego z przyjętymi w twoim środowisku normami postępowania.

Test rozpoznawania zaburzeń związanych z piciem alkoholu AUDIT

Jeśli się zastanawiasz, czy jesteś uzależniony od alkoholu, wypełnij poniższy test: https://www.parpa.pl/images/file/Autodiagnoza_1.pdf Po zsumowaniu liczby punktów zapoznaj się z interpretacją wyników – czy kwalifikujesz się do niskiego ryzyka picia, czy do picia ryzykownego i szkodliwego czy jest to sytuacja wysokiego prawdopodobieństwa występowania uzależniania. Osoba uzależniona bardzo często nie zdaje sobie sprawy z występującego problemu.

Co zrobić jeśli podejrzewam u siebie uzależnienie – terapeuta uzależnień

Jeśli podejrzewasz, że jesteś uzależniony od alkoholu koniecznie zgłoś się do terapeuty uzależnień. Pomoże on diagnozować, czy jesteś faktycznie uzależniony i jeśli tak, to pomoże dobrać leczenie do stopnia uzależnienia. Warto to również przemyśleć, jeśli niepokój zgłaszają bliskie osoby lub lekarz rodzinny albo inny pracownik opieki zdrowotnej. Osoby uzależnione bardzo często nie widzą występujących u siebie problemów alkoholowych.

Co zrobić jeśli podejrzewam u siebie uzależnienie – grupy wsparcia

Warto też rozważyć poszukanie grupy wsparcia, jak np. spotkania Anonimowych Alkoholików (AA) innych organizacji. Wspólna praca z osobami mającymi podobny problem może dać poczucie zrozumienia, większej siły i motywacji.

Picie szkodliwe i ryzykowne – psychoterapia indywidualna

Jeśli pijesz napoje alkoholowe i jesteś w grupie, w której picie staje się ryzykowne i szkodliwe, to warto porozmawiać o piciu alkoholu z psychoterapeutą. Psychoterapia pomoże zrozumieć funkcję alkoholu w Twoim życiu, co alkohol przykrywa, co za pomocą alkoholu odreagowujesz, jak i skąd wziął się w Twoim życiu. Dzięki psychoterapii indywidualnej poznasz sposoby na radzenie sobie ze stresem, napięciem i trudnymi emocjami.

Podejrzenie uzależniania – rozmowa z bliskimi

Jeśli podejrzewasz, że jesteś uzależniony porozmawiaj ze swoimi bliskimi. Powiedz im o trapiących Cię wątpliwościach i trudnościach. Wsparcie bliskich jest czymś, co bardzo wpływa na skuteczność leczenia.

Współuzależnienie

Bardzo często członkowie rodziny osoby uzależnionej stają się współuzależnione. Często angażują się one w życie psychiczne i emocjonalne osoby chorej – próbują kontrolować sytuację, ratować przed konsekwencjami uzależnienia (np. tuszując uzależnienie partnera), przez co stają się częścią chorobowego procesu. Współuzależnienie również wymaga interwencji psychoterapeutycznej. Współuzależnienie to obszar, który również wymaga zrozumienia, rozpoznania i wsparcia. Bliscy osób uzależnionych często przeżywają trudne emocje, takie jak frustracja, złość, ból czy poczucie winy. Dla ich dobra i dobra osoby uzależnionej ważne jest, aby uzyskać wsparcie psychologiczne i edukację na temat współuzależnienia. Jeśli jesteś partnerem osoby uzależnionej, to warto również skonsultować się ze specjalistą, aby wiedzieć, w jaki sposób reagować, jak wspierać i pomagać oraz jak zatroszczyć się o siebie w tym procesie. Terapeuta uzależnień to osoba, która może pomóc nie tylko osobie uzależnionej ale również otoczeniu, czyli osobom, które często są współuzależnione. Uzależnienie i współuzależnienie to poważna choroba, która wymaga leczenia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto szybko skonsultować się z odpowiednim specjalistą.
psycholog śląsk manufaktura zmiany

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 

Mysłowice, ul. Wyspiańskiego 19 (przychodnia „Czwórka”)

Imielin, ul. Niemcewicza 5b

Polityka prywatności