Depresja a zdrowie fizyczne
Termin „depresja” zna chyba każdy. Często potocznie nazywa się tak stan, w którym brakuje motywacji, siły, chęci, dominuje smutek czy obojętność. Typowe objawy depresji to faktycznie stan obniżonego nastroju (utrzymujący się minimum dwa tygodnie), utrata zainteresowań, silne emocje takie jak poczucie winy, smutek, płaczliwość, lęk, problemy z kontrolowaniem emocji. Często pojawiają się zmiany nastroju czy wręcz obojętność, poczucie beznadziejności. Osoby z depresją nierzadko też mają trudności z koncentracją uwagi oraz mogą pojawiać się myśli samobójcze.
Wymienione symptomy depresji dla wielu są znane i często mówi się o nich. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że stany depresyjne to objawy fizyczne i psychiczne.
Fizyczne objawy depresji
Wiele osób przez lata nie radzi sobie z bólem fizycznym. Chodzą od lekarza do lekarza, wykonują szereg badań, które nie wykazują żadnego podłoża fizjologicznego. Nie zdają sobie sprawy, że ich dolegliwości to objawy fizyczne depresji. Jest to tzw. depresja maskowana przez objawy somatyczne. Przez to maskowanie niewielu otrzymuje pomoc, jaka faktycznie jest im potrzebna.
W tym miejscu czytelnik może zadawać sobie pytanie, jak objawia się depresja, jeśli chodzi o dolegliwości fizyczne. Stany depresyjne mogą dawać o sobie znać poprzez fizyczne objawy takie jak np.:
- ból brzucha,
- problemy trawienne,
- ból mięśni,
- bóle głowy,
- bóle pleców,
- brak apetytu,
- kołatanie serca,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia miesiączkowania.
Powyższe objawy mogą być oczywiście objawami choroby fizycznej. W pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i po wykonaniu szeregu badań można dopiero przypuszczać, że mogą to być objawy depresji fizyczne. Nieleczona depresja somatyczna powoduje nasilenie objawów fizycznych, a złe samopoczucie może pogarszać funkcjonowanie pacjenta w sferze rodzinnej, zawodowej czy społecznej. To z kolei może wywoływać szereg trudnych emocji oraz spadek samooceny. Fizyczne objawy depresji zaczynają wywoływać psychiczne objawy.
Czytaj więcej: Nieleczona depresja – objawy
Choroby somatyczne w depresji
Skutki depresji, szczególnie nieleczonej, to zwiększone ryzyko zachorowalności na niektóre choroby np. cukrzycę typu 2, zawał czy chorobę niedokrwienną serca.
Wiele badań pokazuje, że ciężka depresja przyczynia się do pojawienia choroby wieńcowej oraz wzrostu ryzyka niewydolności serca. Dodatkowo dysfunkcje psychiczne powodują spadek jakości życia, pacjent gorzej współpracuje z lekarzem, jest mniej zmotywowany do leczenia, co dodatkowo pogarsza jeszcze stan jego zdrowia.
W chorobach somatycznych sytuacja często zapętla się – im bardziej pogarsza się samopoczucie psychiczne, tym gorsze są skutki fizyczne (np. więcej bólu, silniejsze objawy choroby), a im więcej objawów fizycznych, tym zaczynają się pojawiać objawy silnej depresji – więcej trudnych emocji, mniej energii i motywacji, intensywniejsze problemy z koncentracją uwagi, utrata chęci do życia. Sytuacja robi się niebezpieczna.
Depresja a choroby przewlekłe
Silna depresja często towarzyszy też osobom leczącym się na choroby przewlekłe. Jest objawem stresu psychicznego, jaki towarzyszy np. chorobie Parkinsona, Alzheimera, chorobie wieńcowej, cukrzycy czy nowotworom. W takim przypadku często trudno jest odróżnić, czy bóle somatyczne pochodzą z choroby fizycznej, czy są to objawy somatyczne w depresji. Dlatego też warto rozważyć dołączenie wsparcia psychologicznego lub psychoterapii.
Bóle pleców oraz bóle mięśni bardzo często wynikają z niewłaściwej postawy ciała, siedzącego trybu życia czy urazów fizycznych, jednakże często też są wynikiem zaburzeń psychicznych. Związek pomiędzy depresją a bólami mięśni działa też w drugą stronę. Stany zapalne w ciele mogą zakłócać sygnały mózgowe, co może mieć wpływ na występowanie depresji.
Nerwica depresyjna – objawy fizyczne
Czym objawia się depresja lękowa? Oprócz objawów depresyjnych pacjenci odczuwają lęk, który bardzo często manifestuje się poprzez ciało – bóle w klatce piersiowej, duszności, zawroty głowy, problemy trawiennie, bóle brzucha, pocenie się, podwyższone napięcie mięśniowe. Brak podłoża fizjologicznego powyższych objawów może wskazywać na to, że są to objawy somatyczne depresji lękowej.
W zaburzeniach lękowo – depresyjnych często pojawiają się lęki depresyjne – natłok myśli uniemożliwiający spokojny sen, zaśnięcie, występujące często lub ciągłe zamartwianie się.
Objawy somatyczne depresji lękowej to nie jedyny aspekt, na który warto zwrócić uwagę. Niektóre choroby często współwystępują z tym zaburzeniem. Dobrym przykładem jest zespół jelita drażliwego. Pomimo tego, że jest to choroba układu pokarmowego, jest połączona z układem nerwowym.
Somatyczne objawy depresji – jak leczyć?
Leczenie zaburzeń nastroju – depresji oraz zaburzeń lękowych polega często na łączeniu psychoterapii z farmakoterapią. W przypadku występowania dolegliwości fizycznych konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Następnie warto udać się na konsultację do psychologa/ psychoterapeuty lub do lekarza psychiatry, którzy współnie z pacjentem określą dalszą ścieżkę leczenia
To, ile trwa leczenie, jest bardzo indywidualne – zależy od głębokości przyczyn zaburzenia, osobowości danej osoby, jej motywacji do terapii. Zazwyczaj jest to okres od jednego roku do kilku lat.
Zespół Manufaktury Zmiany
Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.
Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >>