USŁUGA KONSULTACJI PSYCHOLOGICZNEJ
Konsultacja psychologiczna
Borykasz się z jakimś konkretnym problemem, trudnością i nie wiesz, z jakiej formy pomocy skorzystać? Czujesz się przytłoczony codziennymi problemami? Czy masz wrażenie, że Twoje emocje wymykają się spod kontroli? A może masz trudności w relacjach z innymi ludźmi, odczuwasz lęk, stres lub zmagasz się z depresją? Niezależnie od tego, czy przeżywasz kryzys życiowy, doświadczasz problemów zawodowych, czy po prostu potrzebujesz wsparcia w trudnym momencie – jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc.
W naszym gabinecie psychoterapii oferujemy profesjonalne konsultacje psychologiczne, które mogą być pierwszym krokiem do odzyskania równowagi i poczucia kontroli nad swoim życiem. Zapewniamy bezpieczną przestrzeń do otwartej rozmowy, gdzie możesz swobodnie dzielić się swoimi uczuciami i myślami. Naszym celem jest zrozumienie Twoich potrzeb i wspólne wypracowanie najlepszych rozwiązań, aby zadbać o Twoje zdrowie psychiczne.
Jak przebiega konsultacja psychologiczna?
Konsultacja z psychologiem ma na celu zdefiniowanie problemu i ustalenie formy pomocy najbardziej odpowiedniej do zgłaszanego tematu. Celem konsultacji może być też wygenerowanie rozwiązań do danej sytuacji, w której znalazł się klient, oraz wybór najbardziej odpowiedniego.
Konsultacje to zazwyczaj od trzech do pięciu spotkań, odbywanych w odstępach tygodniowych. Złożone kwestie wymagają rozłożenia konsultacji na kilka spotkań.
Pierwsze spotkanie odbywa się:
- z pacjentem/ klientem, którego problem dotyczy, jeżeli jest osobą dorosłą,
- z rodzicami/opiekunami, jeżeli problem dotyczy dziecka,
- z rodzicami/opiekunami i nastolatkiem, jeśli problem dotyczy nastolatka,
- z parami i z rodzinami, jeśli problem dotyczy całego systemu.
Pacjent opowiada o powodzie wizyty, swojej obecnej sytuacji życiowej, kwestiach zawodowych. Rozmowa z psychologiem dotyczy również relacji rodzinnych i pozarodzinnych. Psycholog/psychoterapeuta może również zadać Ci pytania o historię Twojego życia, zdrowie fizyczne, aby móc lepiej zrozumieć kontekst i przyczyny . Wszystko odbywa się w ramach tajemnicy zawodowej.
Kolejne konsultacje psychologiczne to spotkania z pacjentami/klientami, których problem bezpośrednio lub pośrednio dotyczy. Skład jest ustalany pomiędzy psychologiem/ psychoterapeutą a osobami obecnymi na spotkaniu.
Na czym polega konsultacja psychologiczna?
W czasie spotkań psycholog nie oferuje gotowego rozwiązania problemu, ale wspomaga i ukierunkowuje procesy decyzyjne klienta. Zadaniem psychologa w trakcie konsultacji jest zbadanie problemu/ trudności, poznanie kontekstu i zarekomendowanie odpowiedniej formy pomocy psychologicznej.
Psycholog może np. zalecić konieczność leczenia psychoterapeutycznego - psychoterapia indywidualna, psychoterapia par i małżeństw, terapia rodzinna, terapia uzależnień lub psychoterapia grupowa.
Specjalista może również zalecić inną formę pomocy psychologicznej jak np. interwencja kryzysowa, poradnictwo psychologiczne, wsparcie psychologiczne czy konsultacje wychowawcze dla rodziców. Sytuacja może wymagać też dalszej diagnozy psychologicznej.
W zależności od zgłaszanego problemu, czasami sama rozmowa o trudnościach i przyglądanie się swoim emocjom sprawia, że spotkania konsultacyjne stają się wystarczającą formą pomocy. Czasami wynikiem konsultacji może być porada psychologiczna, informacje, czego unikać.
Jaki problem jest odpowiedni na konsultacje psychologiczne?
Diagnoza dzieci różni się od diagnozy osób dorosłych. W zależności od etapu rozwoju
dziecka, pewne objawy mogą być zarówno normą, jak i czymś niepokojącym.
Każda trudność, z którą się borykasz, jest tematem ważnym do skonsultowania. Trudności nie muszą być koniecznie problemami natury psychologicznej- np. choroby psychosomatyczne pojawiają się pod wpływem uwarunkowań psychicznych.
Czasami problemem może być brak asertywności, lęk przed wystąpieniami publicznymi, brak samodzielności, natłok myśli, duże napięcie, problemy adaptacyjne, brak równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym lub problemy z kontrolowaniem emocji - zachowania agresywne, wybuchy złości lub płaczliwość czy wzmożona nerwowość. Tematy mogą też dotyczyć relacji - konflikty, nieśmiałość, kłopoty rodzinne lub kryzysów życiowych - śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód. Coś, co nie należy (albo z pozoru nie należy) do zaburzeń psychicznych, ale utrudnia satysfakcjonujące życie.
Pracujemy również z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, żałobą i utratą, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami psychotycznymi, spektrum autyzmu i ADHD, konfliktami i problemami w parze i rodzinie.
Konsultacja psychologiczna - korzyści
Oto przykładowe korzyści, jakie może dać konsultacja u psychologa:
- Indywidualne podejście – Każdy pacjent jest dla nas wyjątkowy. Konsultacja u psychologa pozwala na zrozumienie Twoich specyficznych potrzeb i dostosowanie terapii do Twojej sytuacji.
- Bezpieczna przestrzeń – Nasz gabinet to miejsce, gdzie możesz poczuć się bezpiecznie i swobodnie wyrażać swoje emocje i myśli.
- Profesjonalna diagnoza – Konsultacja ze specjalistą pozwala na postawienie wstępnej diagnozy i zaplanowanie odpowiednich kroków terapeutycznych.
- Wsparcie emocjonalne – Już na pierwszym spotkaniu poczujesz wsparcie i zrozumienie, co może być kluczowe dla Twojej drogi ku zdrowiu psychicznemu.
Konsultacja psychologiczna a psychoterapia
Przed rozpoczęciem psychoterapii, specjalista przeprowadza kilka konsultacji, których celem jest zbadanie pojawiających się trudności, ogólne zrozumienie podłoża i kontekstu problemu. Psycholog mając szersze rozumienie tego, co dzieje się w życiu pacjenta/klienta, może zaproponować najskuteczniejszą formę pomocy psychologicznej – metodę psychoterapii.
Sama psychoterapia to relacja długoterminowa (w zależności od metody pracy i zgłaszanego problemu - co najmniej kilkanaście spotkań nawet do kilku lat), z częstotliwością spotkań raz w tygodniu. Dlatego istotne jest, aby pacjent/klient czuł się dobrze z psychoterapeutą. Dzięki wstępnym spotkaniom można się przekonać, czy dany terapeuta odpowiada stylem pracy i osobowością.
OSkorzystaj z konsultacji psychologicznej w Manufakturze Zmiany - Gabinet Psychoterapii w Jaworznie, Mysłowicach i Imielinie
Pierwsza wizyta w naszym gabinecie psychoterapii jest konsultacją z psychologiem lub psychoterapeutą. Na pierwszą wizytę warto zabrać różnego rodzaju wyniki badań, wypisy ze szpitala lub wcześniejsze diagnozy. Psycholog będzie zadawał różnego rodzaju pytania, aby lepiej poznać Ciebie i kontekst zgłaszanych trudności.
Konsultacja psychologiczna - jak pracujemy?
W naszym gabinecie stawiamy na empatię, zaangażowanie i profesjonalizm. Praca psychologa/psychoterapeuty opiera się na kilku kluczowych zasadach:
- Wsłuchanie się w potrzeby pacjenta – Każda konsultacja zaczyna się od uważnego słuchania przez psychologa, aby zrozumieć Twoje potrzeby i oczekiwania.
- Indywidualne podejście – psycholog dostosuje dalsze postępowanie do Twoich indywidualnych problemów i celów.
- Metody oparte na dowodach – Stosujemy sprawdzone techniki i metody terapeutyczne.
- Ciągłe kształcenie się – Nasi terapeuci regularnie uczestniczą w szkoleniach i warsztatach, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i technikami terapeutycznymi. Regularnie korzystamy z superwizji.
Nie czekaj, aż problemy staną się nie do zniesienia. Umów się na konsultację psychologiczną już dziś i zacznij swoją drogę ku lepszemu, bardziej satysfakcjonującemu życiu.
Zespół
Manufaktury Zmiany
Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice - to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.