Czy zaburzenia lękowe są uleczalne?

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe (potocznie nerwica lękowa) to jedne z najczęściej diagnozowanych zaburzeń w ostatnich latach (zaraz po zaburzeniach nastroju). Wyróżniamy kilka rodzajów zaburzeń lękowych. Każde z nich ma różne objawy lękowe:
  1. Zaburzenia z napadami paniki (napadami lęku panicznego). Głównym objawem są tzw. „ataki paniki”, czyli kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, zawroty głowy, uczucie suchości w gardle, duszności, przyspieszony oddech, pocenie się, bóle brzucha, drgawki, niezdolność do koncentracji. Najczęściej po raz pierwszy atak pojawia się w określonej sytuacji, czasie czy miejscu. Często wywołuje obawy o życie i zdrowie, nierzadko pacjent ma wrażenie zawału serca mięśniowego. Zdarza się, że napady paniki w konsekwencji wywołują „lęk przed lękiem”.
  2. Zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne (potocznie – nerwica natręctw) czyli nawracające natrętne myśli (obsesje) i/lub czynności przymusowe (kompulsje). Myśli natrętne wywołują cierpienie psychiczne i nagły wzrost lęku, po którym często pacjent wykonuje czynność. Tzw. rytuał ma na celu redukcję lęku (np. umycie rąk, aby pozbyć się zarazków, liczenie, sprawdzanie zamkniętego zamka w drzwiach). Kompulsja chwilowo zmniejsza lęk, jednak z biegiem czasu wzmacnia go. To zaburzenie lękowe wywołuje ogromne cierpienie psychiczne. Pacjent często zdaje sobie sprawę z irracjonalności swojego zachowania, jednakże nie jest w stanie mu się przeciwstawić.
  3. Różnego rodzaju fobie w tym fobia społeczna – lęk wywołują określone sytuacje czy przedmioty, które obiektywnie nie są niebezpieczne. Jeśli osoba ma styczność z tą daną sytuacją lub przedmiotem, zaczyna odczuwać paraliżujący lęk. To sprawia, że zaczyna unikać bądź wycofywać się z pewnych sytuacji.
Fobie społeczne dotyczą głównie lęku związanego z oceną innych bądź kompromitacją. Stany lękowe wiążą się z obawami, że powie się coś głupiego, okaże się swoją słabość, przez co zostanie się upokorzonym.
  1. Uogólnione zaburzenie lękowe to stałe odczuwanie lęku. Osoby cierpiące często nieustannie martwią się. Traci to wtedy swój konstruktywny charakter a otoczenie zaczyna mieć dosyć ciągłych obaw danej osoby. Jest to tzw. martwienie się „na zapas”. Często pojawiają się do tego zaburzenia snu – koszmary nocne, częste wybudzanie, problemy z zaśnięciem. W tego typu zaburzeniach lękowych obserwuje się tzw. „natłok myśli”, który uniemożliwia swobodne funkcjonowanie, odprężenie, koncentrację uwagi, czy sen. Napięcie w ciele występuje nieustająco.
  2. Zespół stresu pourazowego – reakcja na ostry, krótkotrwały stres, która najczęściej występuje z opóźnieniem. Jest to przeżywanie sytuacji kryzysowej – nawracające wspomnienia , koszmary senne, tzw. flashbacki. W tych zaburzeniach lękowych osoba często ma poczucie „przytępienia emocjonalnego”, pojawia się bezsenność, myśli samobójcze, przygnębienie, niepokój, utrata przyjemności, problemy z koncentracją uwagi, drażliwość oraz wybuchy złości.
Często zdarza się, że lękowi towarzyszy obniżenie nastroju. Jeżeli nasilenie obu tych objawów jest podobne diagnozowane są wtedy zaburzenia depresyjno – lękowe.

Leczenie zaburzeń lękowych

Objawy zaburzeń lękowych, bez względu na rodzaj, niezwykle utrudniają życie, relacje społeczne oraz wywołują ogromne cierpienie. Wiele osób obawia się, że będzie musiało żyć do końca z życia z zaburzeniami lękowymi. Natomiast zaburzenia lękowe są uleczalne. Jak wyleczyć stany lękowe? Leczenie zaburzeń lękowych polega często na łączeniu psychoterapii indywidualnej z farmakoterapią. Leki na zaburzenia lękowe dobiera lekarz psychiatra. Zaburzenia lękowe często łączą się z zaburzeniami nastroju – z zespołem depresyjnym. W takich sytuacjach praktykuje się również stosowanie środków farmakologicznych przeciwdepresyjnych. Psychoterapia pomaga w znalezieniu źródła, przyczyny problemu, znalezieniu jego podłoża oraz w radzeniu sobie z lękiem. W dużym uproszczeniu – w zależności od metody, którą pracuje psychoterapeuta, nacisk jest położony na rozumienie lub na radzenie sobie z lękiem. Często psychoterapia prowadzi do znacznego zmniejszenia lęku czy natręctw i w takich sytuacjach farmakologia przestaje być niezbędna do skutecznego leczenia.  

Przyczyny zaburzeń lękowych

Nie ma jednej przyczyny zaburzeń lękowych. Najczęściej jest to kompilacja różnych czynników. Badania pokazują, że zaburzenia obsesyjno- kompulsywne mają swoje podłoże genetyczne.  Często występują u kilku członków danej rodziny. Dodatkowo jest to też często zaburzenie neurobehawioralne i wiąże się z niewłaściwą ilością serotoniny w organizmie. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który pomaga określić, do jakiego poziomu jesteśmy w stanie kontrolować emocje takie jak np. lęk. Niewłaściwa ilość serotoniny utrudnia ocenę faktycznego zagrożenia. Niektóre osoby mają predyspozycje osobowościowe do zaburzeń lękowych – np. do przeżywania lęku. Źródłem tego mogą być konflikty wewnętrzne, ale również samoocena – poczucie własne atrakcyjności fizycznej, kompetencji zawodowych, intelektualnych czy pewności w relacjach społecznych. Często stłumione emocje (np. wrogość) mogą być przyczyną napadów lęku. Niekiedy powodem wystąpienia ataku paniki może być reakcja naszego organizmu na zmęczenie, niegroźna intoksykacja np. kofeiną. Zaburzenie z napadami paniki może się w tym kontekście rozwijać w kierunku unikania sytuacji, które z pozoru wywołały dany epizod.

Jak wyjść z zaburzeń lękowych?

Jak sobie radzić z lękiem? Jak wyleczyć lęki? Wiele osób zadaje sobie to pytanie każdego dnia. W przypadku zaburzeń lękowych konieczne jest skorzystania z pomocy profesjonalisty – psychoterapeuty i psychiatry. Coś, co może wesprzeć pacjenta w psychoterapii to obserwowanie i odczytywanie sygnałów fizjologicznych lęku ze swojego ciała. Umożliwia to szybsze działanie mające na celu zmniejszenie pobudzenia. Aby zmniejszyć poziom lęku można spróbować zastosować różnego rodzaju ćwiczenia oddechowe, praktyki medytacyjne czy relaksacje. Stosowanie zdrowego trybu życia również może być bardzo pomocne:
  • Oddychanie przeponą, co jest skuteczną metodą uspokajającą. W sytuacji ataku paniki przyczyną może być hiperwentylacja lub wstrzymanie oddechu. Wpływa to na poziom tlenu i CO2 w organizmie. Uspokajając oddech przywracamy odpowiednie proporcje pomiędzy tlenem a CO2.
  • Ćwiczenia fizyczne –reakcja lękowa wpływa negatywnie na układ krwionośny, oddechowy, na układ trawienny. Ćwiczenia fizyczne pomagają w radzeniu sobie z negatywnymi skutkami napięcia.
  • Odżywianie – niepokój pozbawia nas pewnych witamin i minerałów, dlatego bardzo istotne jest stosowanie zbilansowanej diety.
 

Zespół Manufaktury Zmiany

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń. Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >> Literatura: Aleksandrowicz J., Psychopatologia zaburzeń nerwicowych i osobowości, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2002. Bemis J., Barrada A., Pokonać lęki i fobie, GWP, Sopot 2019. Kendall P., Terapia poznawczo – behawioralna zaburzeń lękowych u młodzieży, GWP, Sopot 2013. Padesky Ch., Greenberger D., Umysł ponad nastrojem, Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2004. Piacentini J., Langley A., Roblek T., terapia zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego u dzieci i młodzieży, GWP, Sopot 2017.
psycholog śląsk manufaktura zmiany

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 

Mysłowice, ul. Wyspiańskiego 19 (przychodnia „Czwórka”)

Imielin, ul. Niemcewicza 5b

Polityka prywatności

Manufaktura Zmiany - JAWORZNO al. Piłsudskiego 31/69 Jaworzno 43-600 tel.: +48 608 677 008 mail: kontakt@manufakturazmiany.pl

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.