Konsultacje zawodowe to cykl spotkań z doradcą zawodowym, psychologiem lub coachem, których celem jest wsparcie klienta w planowaniu ścieżki zawodowej, która będzie zgodna z jego preferencjami zawodowymi, zainteresowaniami, rodzajem motywacji, osobowością i temperamentem. Są one skierowane zarówno do specjalistów, studentów jak i do młodzieży, która nie wie np. jakie studia wybrać.
Na czym polegają konsultacje zawodowe?
Pierwsze spotkanie to zwykle rozmowa z klientem na temat obecnej sytuacji życiowej, dotychczasowego doświadczenia zawodowego, historii życia, zainteresowań. Klient wspólnie z ekspertem omawia swoje oczekiwania oraz ustala cel współpracy.
W zależności od ustalonego celu, na kolejnych spotkaniach mogą zostać przeprowadzone rożnego rodzaju kwestionariusze psychologiczne, zawodowe, ćwiczenia coachingowe bądź przygotowanie do rekrutacji – symulacje rozmowy kwalifikacyjnej czy analiza cv.
Ostatnia konsultacja to w zależności od celu spotkań – omówienie wyników kwestionariuszy, udzielenie od…..
Spotkania mogą odbywać się w formie stacjonarnej, w placówce, ale możesz skorzystać z konsultacji zawodowych w formie online.
Przygotowanie do rozmowy z doradcą zawodowym, psychologiem, coachem
Aby maksymalnie wykorzystać czas i uzyskać jak najbardziej dopasowaną pomoc podczas konsultacji zawodowych, warto skorzystać z poniższych wskazówek:
- Zastanów się nad swoimi celami i potrzebami, aby móc je przedyskutować z doradcą.
- Zastanów się, co w chwili obecnej sprawia Ci największą przyjemność oraz przypomnij sobie, jakie zainteresowania miałeś w przeszłości, jako dziecko. Jeśli masz trudność w przypomnieniu sobie, porozmawiaj z bliskimi osobami.
- Przygotuj listę swoich słabych i mocnych stron, aby móc je omówić z doradcą. Jeśli masz trudność w określeniu tych obszarów, poinformuj o tym doradcę zawodowego. Doradca zawodowy pomoże Ci zidentyfikować Twoje słabe i mocne strony, aby móc je wykorzystać w Twojej przyszłości zawodowej.
- Bądź gotowy na pytania spoza obszaru zawodowego, ale również na tematy związane z życiem zawodowym i zainteresowań w rodzinie. Sfera zawodowa nie jest wyizolowanym obszarem w naszym życiu. Relacje międzyludzkie, doświadczenia rodzinne wpływają rownież na wybór ścieżki zawodowej. Pamiętaj, że doradca zawodowy, psycholog nie ocenia.
- Zastanów się, jak widzisz swoją przyszłość zawodową i poinformuj o tym doradcę zawodowego.
- Przygotuj pytania, które chcesz zadać doradcy, aby uzyskać odpowiednie informacje.
Kwestionariusze psychologiczne – co potrzebujesz wiedzieć
Jeśli w trakcie konsultacji zawodowych bierzesz udział w testach psychologicznych, nie musisz się do nich w żaden sposób przygotowywać. Kwestionariusze mogą być w formie „papier i ołówek” lub elektronicznej. Ważne jest, aby odpowiadać zgodnie z prawdą.
Psycholog, przeprowadzający badanie, zapozna Cię z instrukcją każdego kwestionariusza oraz odpowie na zadawane pytania. Badanie powinno odbywać się w spokojnym miejscu, z odpowiednim oświetleniem. Wyniki są objęte tajemnicą zawodową.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – wskazówki
Jeżeli w trakcie konsultacji zawodowych będziesz brać udział w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, możesz wcześniej:
- Przejrzeć dokładnie swoje cv, aby zastanowić się, które doświadczenia zawodowe były dla Ciebie najbardziej cenne, czego nauczyłeś się dzięki nim, które doświadczenia potwierdzają kompetencje;
- Przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które często pojawiają się w trakcie rozmów kwalifikacyjnych: „jak widzisz swoją karierę za 10 lat?”, „jakie są Twoje kluczowe kompetencje i podaj przykłady z życia zawodowego na potwierdzenie ich” , „jakimi wartościami kierujesz się w pracy?”, „dlaczego jesteś odpowiednią osobą do konkretnej pracy?”, „dlaczego ubiegasz się o konkretną pracę?”, „jakie aktywności pozazawodowe sprawiają Ci przyjemność?”, „dlaczego spośród wielu kandydatów pracodawca miałby się zdecydować na Ciebie?”.
Dzięki współpracy z ekspertem HR dowiesz się m.in., w jaki sposób wyeksponować swoje mocne strony, jak rozmawiać z potencjalnym pracodawcą o obszarach do rozwoju, w jaki sposób wyrażać swoje potrzeby, czego unikać podczas rozmowy, a na co położyć nacisk.
Jak napisać CV?
Ekspert HR pomoże Ci przeanalizować ogłoszenia o pracę, które Cię interesują, aby zrozumieć, jakie kwalifikacje, doświadczenie i aktywności zawodowe są kluczowe. Wspólnie zidentyfikujecie słowa kluczowe w wymaganiach, tak aby twoje cv było jak najbardziej dopasowane do danej oferty.
Zbierz wcześniej informacje o swojej edukacji, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, szkoleniach i osiągnięciach.
Omówienie procesu konsultacji
Ostatnie spotkanie to omówienie procesu konsultacji. Jeżeli brałeś udział w kwestionariuszach psychologicznych jest to rozmowa o wynikach i przełożenie ich na ścieżkę kariery i realia rynku pracy. Doradca, psycholog, coach nie podejmują za Ciebie decyzji dotyczącej wyboru ścieżki zawodowej, ale przekazują wskazówki, co warto wziąć pod uwagę podejmując tę decyzję.
Termin i pora konsultacji zawodowej
Odpowiednio dobrany termin spotkania wpływa na efektywność konsultacji zawodowych. Zdecyduj się na taką porę dnia, podczas której będziesz mógł się skupić na rozmowie czy na wypełnianiu kwestionariuszy psychologicznych. Ważne, aby termin konsultacji nie kolidował z ważnymi wydarzeniami w Twoim życiu, które mogą wpływać na Twój poziom zmęczenia fizycznego lub psychicznego.
Spotkanie online
Ważne, abyś podczas spotkania online miał swobodną przestrzeń na rozmowę z doradcą zawodowym. Umów spotkanie online w takim dniu i o takiej porze, abyś miał pewność, że nikt Ci nie przeszkodzi.
Sprawdź wcześniej jakość połączenia internetowego, czy posiadasz wymaganą aplikację do połączenia online, odpowiednio działający dźwięk oraz kamerę.
Inne ważne informacje
Spotkania są objęte całkowitą tajemnicą. W przypadku osób niepełnoletnich istotna jest zgoda rodziców lub opiekunów na udział w konsultacjach. Często rodzice lub opiekunowie są zapraszani razem z dzieckiem na rozmowę i/lub omówienie wyników (za zgodą dziecka).
Umów się na zawodowe konsultacje – podsumowanie
Zapraszamy do udziału w konsultacjach zawodowych, jeśli chcesz lepiej poznać siebie – swoją motywację, osobowość, temperament, preferencje zawodowe, tak aby dopasować miejsce i rodzaj wykonywanej pracy. Konsultacje zawodowe pozwolą Ci lepiej poznać swój potencjał, kompetencje, możliwości i zdefiniować cele zawodowe. Spotkania dadzą Ci lepsze zrozumienie twoich obecnych trudności zawodowych. Dzięki wsparciu doradcy dowiesz się, jak efektywnie przygotować się do procesu rekrutacyjnego czy przyszłej pracy.