USŁUGA TERAPII RODZINNEJ

Terapia rodzinna


 

Zmagasz się z problemami wychowawczymi, Twoje dziecko wykazuje zachowania opozycyjno - buntownicze, problemy lękowe (nerwice), zaburzenia nastroju (depresje, chorobę afektywną dwubiegunową)? A może któryś z członków rodziny cierpi na zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia), zaburzenia osobowości, spektrum autyzmu? Śmierć bliskiej osoby, narastające konflikty, częste kłótnie, rozwód, przeprowadzka, kryzys finansowy to również częste powody zgłoszenia do psychoterapii rodzinnej.

Na czym polega terapia rodzinna?

Psychoterapia rodzin to specjalistyczna forma terapii, która koncentruje się na poprawie funkcjonowania rodziny jako całości. Zamiast skupiać się na pojedynczym członku rodziny, terapia rodzinna bada wzorce interakcji, relacje i komunikację pomiędzy wszystkimi członkami rodziny. Jej uczestnicy są wspierani w radzeniu sobie z trudnościami, rozwiązywaniu konfliktów oraz poprawie ogólnej dynamiki rodzinnej. Wspólnie z psychoterapeutą poszukują sposobów rozwiązywania pojawiających się trudności i problemów. Psychoterapia rodzinna służy wspieraniu rodziców zmagających się z różnorodnymi problemami i wyzwaniami wychowawczymi.

 

W naszym gabinecie stosujemy podejście systemowe, które pozwala na holistyczne spojrzenie na funkcjonowanie rodziny jako całości. Rodzina tworzy system, składający się powiązanych ze sobą jednostek, które wzajemnie na siebie oddziałują i współzależnie funkcjonują.

Podstawowym założeniem systemowej terapii rodzin jest to, że trudności jednej osoby wpływają na pozostałych członków rodziny. Kiedy jeden członek rodziny cierpi, podobne lub inne problemy moga pojawić się u pozostałych osób w rodzinie. Podczas terapii rodzinnej przyglądamy się, w jaki sposób problemy wpływają na każdego członka rodziny oraz sprawdzamy, czy określone zaburzenia i konflikty mają swoje źródło w relacji rodzinnej. Psycholog skupia się na odnalezieniu źródła kryzysu, ale również na pomocy rodzinie w znalezieniu sposobów rozwiązania trudnej sytuacji rodzinnej.

Dodatkowym atutem terapii rodzin jest wsparcie rodziny, które odgrywa znaczącą rolę w procesie leczenia. Wierzymy, że oddziaływanie na całą rodzinę może mieć ogromne znaczenie w rozwiązywaniu problemów i trudności.

Podejścia w ramach systemowej terapii rodzin

Systemowa terapia rodzin jest szeroką dziedziną, która zawiera różnorodne podejścia, umożliwiające wszechstronną pracę z rodzinami. Psycholog rodzinny dobiera metodę pracy indywidualnie do potrzeb i problemów członków rodziny. Wyróżniamy następujące podejścia:

Rodzaje diagnozy psychologicznej

Strukturalna terapia rodzinna
Terapeuta prowadzący analizuje strukturę rodziny - role role poszczególnych członków rodziny oraz granice między nimi. Celem jest zmiana struktury rodziny, która umożliwi bardziej funkcjonalne i zdrowe interakcje.
Strategiczna terapia rodzinna
Spotkania terapeutyczne mają na celu rozwiązywanie konkretnych problemów rodziny poprzez zastosowanie strategii i technik zmieniających wzorce zachowań. Psychoterapeuta/ psycholog rodzinny pracuje nad krótkoterminowymi interwencjami, które mają na celu przerywanie cykli problemowych interakcji. Podejście strategiczne jest formą psychoterapii rodzinnej, w której stosuje się np. zadania domowe, sugestie czy bezpośrednie wskazówki.
Podejście narracyjne w terapii rodzinnej
Podejście narracyjne w terapii rodzinnej opiera się na założeniu, że rodziny tworzą i żyją według własnych historii i narracji, które kształtują ich tożsamość i zachowania. Terapeuci narracyjni pomagają rodzinom w dekonstrukcji negatywnych narracji i tworzeniu nowych, bardziej pozytywnych opowieści.
Komunikacyjna terapia rodzinna
Ta forma terapii rodzinnej ma na celu poprawę komunikacji we wzajemnych relacjach rodzinnych. Terapeuci analizują wzorce komunikacyjne i pomagają + w rozwijaniu bardziej efektywnych i konstruktywnych sposobów komunikacji w rodzinie.
Podejście transgeneracyjne w psychoterapii rodzinnej
Celem terapii rodzinnej w tym podejściu jest zrozumienie wpływu historii rodzinnej na obecne funkcjonowanie. Podejście transgeneracyjne bada, jak wzorce zachowań, przekonania i problemy są przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Psychoanalityczna terapia rodzinna
Głównym celem tego rodzaju terapii rodzinnej jest praca nad osobowością każdego członka rodziny. Psychoanalityczna terapia rodzinna dąży się do zmiany poszczególnych osób w rodzinie, aby jej członkowie pozbyli się wewnętrznych konfliktów, lęków i kompleksów, które rzutują na relacje w rodzinie.
Behawioralna terapia rodzinna
Terapia rodzinna bazująca na podejściu behawioralnym koncentruje się na modyfikacji zachowań członków rodziny, które przyczyniają się do problemów i konfliktów w rodzinie. Behawioralna terapia rodzinna opiera się na założeniu, że zachowania są wyuczone i mogą być zmieniane poprzez wprowadzenie odpowiednich technik terapeutycznych. W ramach tego podejścia terapeuta pracuje z rodziną nad identyfikacją i modyfikacją niepożądanych wzorców zachowań oraz wzmocnieniem pożądanych zachowań.

Kiedy skorzystać z terapii rodzinnej?

 

Psychoterapia rodzin jest skierowana do rodzin, które borykają się z:

  • zaburzeniami zachowania u jednego lub kilku członków rodziny – np. z zachowaniami opozycyjno – buntowniczymi, zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia), spectrum schizofrenii, uzależnieniami, zaburzeniami osobowości, nerwicami czy depresją.
  • problemami natury emocjonalnej takie jak wybuchy złości, depresyjność czy wycofanie.
  • problemami z funkcjonowaniemdzieci i młodzieży. Częstą bezpośrednią przyczyną pracy z całą rodziną są problemy w szkole lub problemy wychowawcze.
  • z sytuacją konfliktutowarzyszącemu członkom rodziny. Konflikt może być międzypokoleniowy (rodzice – dziecko), ale może też występować pomiędzy innymi osobami włączonymi w system rodzinny – rodzeństwo, dziadkowie – wnuki.

trudną sytuacją rodzinną lub zmianą w rodzinie – np. w żałobie, przy rozstaniu czy rozłące, kiedy występuje brak uczucia więzi, utrata pracy, przy kryzysach

W naszym gabinecie oferujemy terapię rodzin skierowaną do wszystkich, niezależnie od specyficznej sytuacji, z jaką się borykają.

Terapia rodzinna - korzyści

Jedną z najistotniejszych korzyści psychoterapii rodzinnej jest zapewnienie wsparcia i pomocy nie tylko osobie dotkniętej objawami, ale całej rodzinie. W efekcie zmienia się funkcjonowanie całego systemu rodzinnego. Oprócz tego rodzina uczestnicząca w terapii może spodziewać się takich korzyści, jak:

  • Poprawa komunikacji między członkami rodziny - rodzina uczy się skuteczniejszych metod komunikacji, co pomaga w lepszym wyrażaniu myśli i potrzeb innym członkom rodziny, ochronie własnych granic oraz ułatwia mówienie o swoich uczuciach;
  • Rozwiązywanie wewnętrznych konfliktów w rodzinie;
  • Lepsze zrozumienie i wsparcie w radzeniu sobie z problemami, większa świadomość potrzeb fizycznych i emocjonalnych członków rodziny;
  • Poprawę bliskości, wzmocnienie i odbudowa więzi rodzinnych;
  • Rozwiązanie konkretnych problemów, które wpływają na funkcjonowanie rodziny;
  • Rozwój umiejętności wychowawczych rodziców;
  • Wzmocnienie zdolności rodziny do radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami i problemami, co zwiększa jej ogólną odporność psychiczną.

Opinia psychologiczna w diagnozie psychologicznej

Opinia psychologiczna osoby dorosłej to dokument, który wydaje psycholog. Opinie psychologiczne zawierają najczęściej poniższe informacje:

  • opis stanu pacjenta i psychologicznych mechanizmów wyjaśniających jego funkcjonowanie,
  • ocenę zasobów - mocnych i słabych stron danej osoby,
  • próbę odpowiedzi na pytanie, czy wymagane jest dalsze leczenie,
  • prognozy na przyszłość.

Umów wizytę - psychoterapia rodzinna w Jaworznie, Imielinie i Mysłowicach

Pierwsze spotkanie - terapia rodzinna

Pierwsze spotkanie ma charakter konsultacyjny. Biorą w nim udział najczęściej osoby zamieszkujące razem, bądź osoby zaangażowane w daną trudność/ problem. Po wstępnych konsultacjach terapeuta prowadzący może skierować poszczególne osoby np. do terapii indywidualnej.

Kolejne spotkania terapeutyczne członków rodziny

W spotkaniach rodzinnych skład osobowy terapii rodziny jest dobierany indywidualnie, mając na uwadze przede wszystkim dobro klienta i zgłaszany problem. Może się zmieniać w toku całego procesu. Tematy poszczególnych sesji mogą dotyczyć np. aktualnych problemów, z jakimi zmaga się rodzina. Członkowie rodziny mogą poruszać dowolne tematy dotyczące wzajemnych relacji w rodzinie, czy aktualnych uczuć, przeżyć i potrzeb.

Częstotliwość terapii rodzin i czas trwania

Terapie rodzinne odbywają się zazwyczaj raz lub dwa razy w miesiącu. Sesje terapeutyczne trwają około od 1,5 do 2 godzin. Po godzinnej sesji następuję kilkunastuminutowa przerwa, kiedy cała rodzina wychodzi do poczekalni, a następnie wraca na podsumowanie. Psychoterapia rodzinna (cały proces) trwa zwykle od 6 miesięcy do około kilkunastu miesięcy/dwóch lat. Głównym wyznacznikiem końca terapii jest ustąpienie problemu, z którym rodzina zgłosiła się na terapię rodzinną.

Psychoterapia rodzin - koterapia

Wyróżniamy się zastosowaniem koterapii rodzin, czyli prowadzenia psychoterapii przez dwóch terapeutów jednocześnie. Dzięki temu każda sesja jest bardziej dynamiczna i może przynieść lepsze efekty, ponieważ dwóch specjalistów może wnikliwiej obserwować i reagować na potrzeby rodziny.

Psychoterapia rodzin - inne zasady

Warunkiem rozpoczęcia terapii rodzinnej jest motywacja wszystkich jej członków do pracy i zmiany. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda rodziców.

Psychoterapia jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).

Zespół 

Manufaktury Zmiany

 

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

SPRAWDŹ WOLNE TERMINY

Zainteresowany wizytą?
Sprawdź nasze wolne terminy