USŁUGA PSYCHOTERAPII DZIECI I MŁODZIEŻY
Psychoterapia dzieci i młodzieży
W przypadku młodszych dzieci to najczęściej rodzic/ opiekun jest pierwszą osobą, która zauważa niepokojące zachowania, objawy u dziecka. Czasami zdarzają się sytuacje, że dzieci, nastolatki same proszą rodziców o znalezienie wsparcia psychologicznego. Często też rodzice/ opiekunowie mogą być kierowani przez szkołę, różnego rodzaju placówki, pediatrów, czy bliskie osoby do skonsultowania tematu dziecka ze specjalistą.

Kiedy rozważyć psychoterapię dla dzieci i młodzieży?
Psychoterapia dzieci i młodzieży to metoda leczenia i wsparcia w sytuacji, gdy trudnością stają się np:
- emocje dziecka (wybuchy złości, wybuchowość, drażliwość, płaczliwość, obniżony nastrój, depresja lub inne problemy emocjonalne),
- problemy rówieśnicze (trudności z nawiązywaniem relacji, fobia szkolna, izolacja od rówieśników),
- problemy związane z lękiem (zaburzenia lękowe - np. zaburzenia obsesyjno - kompulsywne- OCD, fobie, ataki paniki),
- problemy z zachowaniem (zaburzenia opozycyjno-buntownicze, problemy z nauką),
- motywacja (wycofywanie się z różnych aktywności),
- radzenie sobie z utratą (przewlekła choroba, śmierć) lub przejście traumy;
- problemy ze snem (bezsenność, nadmierna senność, częste wybudzanie),
- problemy poznawcze (koncentracja uwagi, pamięć),
- samookaleczenia, myśli samobójcze, zażywanie szkodliwych substancji,
- zaburzenia odżywiania (zaburzenia związane z jedzeniem: anoreksja, bulimia, ortoreksja, kompulsywne objadanie się),
- radzenie sobie ze stresem i napięciem,
- złe, niewyjaśnione samopoczucie fizyczne (bóle głowy, problemy gastryczne, przybieranie na wadze pomimo diety, szybka utrata wagi – jeżeli nie stwierdzono podłoża fizjologicznego),
Czasami też zachowanie dziecka bardzo zmienia się na przestrzeni krótkiego czasu. Cokolwiek wywołuje niepokój, dobrze jest skonsultować temat u psychologa dziecięcego lub psychoterapeuty.

Psychoterapia młodzieży
Psychoterapia dla młodzieży polega głównie na rozmowie. Czasami uzupełnieniem rozmowy stają się różnego rodzaju ćwiczenia, karty pracy, kwestionariusze, zadania domowe. Metody pracy dobierane są indywidualnie – w zależności od wieku dziecka, trudności, momentu terapii.
Terapia psychologiczna dla młodzieży jest poprzedzona około 2 – 3 spotkaniami konsultacyjnymi. Na pierwsze są zapraszani rodzice/opiekunowie z nastolatkiem. Kolejne spotkania odbywają się już z samym nastolatkiem. Konsultacje kończy ponowne, wspólne spotkanie z dzieckiem i rodzicami, podczas którego omawiane są wnioski z konsultacji, proponowana jest metoda pracy oraz omawiany jest tzw. kontrakt terapeutyczny – zasady terapii.
Celem terapii jest przekazanie pacjentowi wiedzy na temat przyczyn jego trudności, zaburzeń oraz na udzielaniu wsparcia emocjonalnego. Terapia dla nastolatków nie polega na dawaniu rad, ani gotowych rozwiązań. Jest to wspólne poszukiwanie innego spojrzenia na ważne kwestie. Psychoterapia młodzieży to też analiza wchodzenia nastolatka w relacje z ludźmi, po to by zmieniać je na bardziej sprzyjające i rozwojowe.

Psychoterapia dzieci
Psychoterapia dla dzieci ma najczęściej formę zabawy. Korzystamy z różnych narzędzi psychologicznych, które pozwalają badać i rozwijać sferę emocjonalną u dziecka, kształtować umiejętności społeczne, ćwiczyć koncentrację uwagi, pamięć, czy pomagać w trudnościach, które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu.
W zależności od trudności dziecka, psychoterapeuta dla dzieci włącza do procesu terapii karty pracy, karty emocji, gry terapeutyczne, psychoedukacyjne, klocki, zabawy, pacynki itp. Terapia psychologiczna dla dzieci to też wykorzystywanie metod arteterapii (wyrażanie emocji poprzez sztukę) i bajkoterapii (wykorzystanie bajek terapeutycznych, rozwojowych czy psychoedukacyjnych).
Korzyści
Psychoterapia dzieci i młodzieży w Manufakturze Zmiany
Zanim zdecydujesz się na podjęcie przez dziecko terapii, umów się na wstępną konsultację z psychologiem/ psychoterapeutą. Podczas wstępnych konsultacji (zwykle 2-3 spotkania) zostanie wykonany szczegółowy wywiad i obserwacja dziecka i na tej podstawie psychoterapeuta zarekomenduje dalszą ścieżkę postępowania. W zależności od zgłaszanego problemu czy trudności, terapeuta konsultujący, podczas spotkania z rodzicem, zaleci odpowiednią metodę terapii.
Po wstępnych konsultacjach może być zalecona np. terapia indywidualna (ze wskazaniem na określony nurt pracy), psychoterapia grupowa, trening umiejętności społecznych TUS, terapia rodzinna, terapia par, udział w psychoterapii dorosłych czy jeszcze inny sposób pomocy.
Psychoterapia dzieci i młodzieży w Manufakturze Zmiany - pierwsza wizyta
W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest pisemna zgoda obu rodziców/ opiekunów prawnych dziecka. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu. Jedno spotkanie trwa 50 minut.
Na pierwsze spotkania zapraszamy samych rodziców. Po kilku spotkaniach ustalamy, czy konieczna jest psychoterapia dziecięca, czy wystarczy praca z samymi rodzicami podczas tzw. „konsultacji wychowawczych” lub praca z całą rodziną w ramach psychoterapii rodzin. Psychoterapia rodzin zakłada uczestnictwo wszystkich członków rodziny.
Jeśli udział rodziców na pierwszej wizycie jest niemożliwy z przyczyn logistycznych, można rozważyć wizytę online, podczas której jeden rodzic będzie obecny w gabinecie, a drugi połączy się zdalnie. O takiej możliwości należy poinformować terapeutę z odpowiednim wyprzedzeniem.
Jeśli dziecko uczęszczało wcześniej do poradni psychologiczno pedagogicznej, warto podzielić się z terapeutą ewentualną diagnozą psychologiczną, która została wydana w placówce.
Terapia dzieci i młodzieży w Manufakturze Zmiany - zasady psychoterapii
Terapia dzieci i młodzieży w Manufakturze Zmiany - zasady psychoterapii
Podczas trwania psychoterapii dzieci i młodzieży ważny jest regularny udział w spotkaniach z terapeutą — w pracy terapeutycznej najistotniejszym czynnikiem leczącym jest systematyczny kontakt, który umożliwia omawianie wszystkich ważnych kwestii. Tematy te dotyczą również relacji pomiędzy pacjentem i terapeutą.
W procesie psychoterapii dzieci i młodzieży niezwykle ważna jest postawa rodziców. Istotne jest udzielenie dziecku wsparcia poprzez: pozytywne odnoszenie się do spotkań z terapeutą, realizowanie wskazań i sugestii terapeuty, okazywanie przychylności wtedy, gdy dziecko samodzielnie realizuje zalecony program terapeutyczny oraz uczestniczenie w konsultacjach dla rodziców, gdy zleci je terapeuta.
Konsultacja z terapeutą może się również odbyć na prośbę rodzica/opiekuna, jeśli zauważysz coś niepokojącego w zachowaniu dziecka.
Psychoterapia indywidualna młodzieży jest objęta tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania). Podczas wstępnych konsultacji terapeuta informuje zarówno rodziców, jak i dziecko o tym, co może mówić, w jakim zakresie i na jakich zasadach.
Psychoterapia - metody pracy z dzieckiem
W naszym ośrodku psychoterapeuci pracujący z dziećmi i młodzieżą prowadzą psychoterapię następującymi metodami: terapia poznawczo behawioralna, terapię psychodynamiczną, w nurcie integracyjnym, systemowym oraz Gestalt.

Zespół
Manufaktury Zmiany
Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.
SPRAWDŹ WOLNE TERMINY
Zainteresowany wizytą?
Sprawdź nasze wolne terminy
