To, czego boimy się najbardziej, jest z reguły tym, co właśnie powinniśmy zrobić.

Ralph Waldo Emerson

Konsultacja psychologiczna

Konsultacja psychologiczna - co to jest i jaki jest cel?

Czasami borykamy się z jakimś konkretnym problemem, trudnością i nie wiemy, z jakiej formy pomocy skorzystać. Konsultacja z psychologiem ma na celu zdefiniowanie problemu i ustalenie formy pomocy najbardziej odpowiedniej do zgłaszanego tematu. Celem konsultacji może być też wygenerowanie rozwiązań do danej sytuacji, w której znalazł się klient, oraz wybór najbardziej odpowiedniego.

Konsultacje to zazwyczaj od trzech do pięciu spotkań, odbywanych w odstępach tygodniowych. Ich wynikiem mogą być różne formy pomocy psychologicznej np.: psychoterapia indywidualna, par i małżeństw, rodzin lub psychoterapia grupowa, interwencja kryzysowa, poradnictwo psychologiczne, wsparcie psychologiczne czy konsultacje wychowawcze dla rodziców. Sytuacja może wymagać też dalszej diagnozy psychologicznej. W zależności od zgłaszanego problemu, czasami sama rozmowa o trudnościach i przyglądanie się swoim emocjom sprawia, że spotkania konsultacyjne stają się wystarczającą formą pomocy.

Na czym polega konsultacja psychologiczna?

Zadaniem psychologa w trakcie konsultacji jest zbadanie problemu/ trudności, poznanie kontekstu i zarekomendowanie odpowiedniej formy pomocy psychologicznej.

Pierwsze spotkanie odbywa się:

  • z pacjentem/klientem, którego problem dotyczy, jeżeli jest osobą dorosłą,
  • z rodzicami/opiekunami, jeżeli problem dotyczy dziecka,
  • z rodzicami/opiekunami i nastolatkiem, jeśli problem dotyczy nastolatka,
  • z parami i z rodzinami, jeśli problem dotyczy całego systemu.

Kolejne konsultacje psychologiczne to spotkania z pacjentami/klientami, których problem bezpośrednio lub pośrednio dotyczy. Skład jest ustalany pomiędzy psychologiem/ psychoterapeutą a osobami obecnymi na spotkaniu.

W czasie spotkań psycholog nie oferuje gotowych rozwiązań, ale wspomaga i ukierunkowuje procesy decyzyjne klienta.

Konsultacja psychologiczna jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno jej treść jak i fakt odbywania).

Jaki problem jest odpowiedni na konsultacje psychologiczne?

Każda trudność, z którą się borykasz, jest tematem ważnym do skonsultowania. Trudności nie muszą należeć do tzw. „chorób psychicznych”, żeby nad nimi popracować. Czasami problemem może być brak asertywności, lęk przed wystąpieniami publicznymi, nieśmiałość, natłok myśli, duże napięcie, konflikty, wybuchy złości lub płaczliwość czy wzmożona nerwowość. Coś, co nie należy (albo z pozoru nie należy) do zaburzeń psychicznych, ale utrudnia satysfakcjonujące życie.

Pracujemy również z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami lękowymi, żałobą i utratą, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami psychotycznymi, spektrum autyzmu i ADHD, konfliktami i problemami w parze i rodzinie. Szczegółowe informacje o tym, czym się zajmujemy, można znaleźć w zakładce „O nas”>>

Konsultacja psychologiczna a psychoterapia


Przed rozpoczęciem psychoterapii, przeprowadzamy kilka konsultacji, których celem jest zbadanie pojawiających się trudności, ogólne zrozumienie podłoża i kontekstu problemu. Mając szersze rozumienie tego, co dzieje się w życiu pacjenta/klienta, możemy zaproponować najskuteczniejszą w naszej ocenie formę pomocy psychologicznej – metodę psychoterapii.

Sama psychoterapia to relacja długoterminowa, w której spotkania odbywają się co najmniej kilka miesięcy (w zależności od metody pracy oraz zgłaszanego problemu- nawet do kilku lat), z częstotliwością raz w tygodniu. Dlatego istotne jest, aby pacjent/klient czuł się dobrze z psychoterapeutą. Dzięki wstępnym spotkaniom można się przekonać, czy dany terapeuta odpowiada stylem pracy i osobowością.

Zespół Manufaktury Zmiany

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

Umów wizytę lub skontaktuj się z nami >> 

psycholog śląsk manufaktura zmiany

Manufaktura Zmiany

Gabinet Psychoterapii i Rozwoju

tel. +48 608 677 008

kontakt@manufakturazmiany.pl

Regulamin świadczenia usług

Tu przyjmujemy:

Jaworzno, al. Piłsudskiego 31/69 

Mysłowice, ul. Wyspiańskiego 19 (przychodnia „Czwórka”)

Imielin, ul. Niemcewicza 5b

Polityka prywatności

Copyright © 2021 Manufaktura Zmiany | Wszelkie prawa zastrzeżone.