USŁUGA PSYCHOTERAPII PAR

Psychoterapia par i małżeństw


 

Znajdujecie się w konflikcie lub kryzysie, zauważacie trudności związane z komunikacją, rozumieniem siebie, pojawia się sporo trudnych emocji - zazdrości, złości, wrogości, smutku czy poczucia opuszczenia lub samotności? A może występuje sporo różnic w temacie wychowywania dzieci czy w potrzebach seksualnych? Psychoterapia małżeńska i par jest również adresowana do klientów mierzącymi się z problemami z płodnością czy z trudnościami związanymi z przyjściem na świat dziecka lub jego usamodzielnianiu się.

Trudności w związkach to coraz częstsza przyczyna zgłoszenia do psychologa. Nierzadko terapia pary staje się jedynym i lub ostatnim narzędziem, który może uratować związek.

Na czym polega terapia par?

Psychoterapia par to forma psychoterapii, w której koncentrujemy się na dynamice związku w parze. Terapia par to praca nad relacją i wzmocnieniem więzi. Psychoterapeuta pomaga partnerom przyjrzeć się trudnością, które pojawiają się w codziennym życiu w ich relacji i które wpływają na wzajemne funkcjonowanie. Psycholog wspiera również partnerów w dostrzeżeniu, co dzieje się w związku w trudnych chwilach, co utrudnia komunikację, jak ich związek zmieniał się na przestrzeni lat i co wpływa na aktualny problemy pary.

 

Jak prowadzimy terapię par?

W naszej poradni pracujemy z parami w podejściu systemowym. Najpierw odbywa się konsultacja wstępna. Pary zgłaszające się mogą zdecydować, czy chcą, aby terapia par była prowadzona przez jednego terapeutę par czy przed dwóch terapeutów pary. Czasami po wstępnej konsultacji jest wskazanie do prowadzenia terapii par w koterapii (przed dwóch terapeutów - np. kobietę i mężczyznę lub przez dwójkę kobiet).

Psychoterapeuta/ seksuolog/ psycholog małżeński może również skierować do psychoterapii indywidualnej lub terapii rodzinnej. Jeśli któregoś członka pary dotyczy uzależnienie, psychoterapeuta może również skierować do podjęcia dodatkowego leczenia.

Sesje psychoterapeutyczne są nieco dłuższe niż w przypadku terapii indywidualnej i trwają zwykle 60 minut. Co do zasady, po nich następuję kilkunastominutowa przerwa, po której terapeuta zaprasza parę na podsumowanie. Terapeuta par/ psycholog par decyduje, jaki setting terapeutyczny będzie miał zastosowanie w Waszym indywidualnym przypadku.

W sesjach psychoterapii bierze udział dwójka partnerów. Czasami w terapii pary zdarza się sytuacja, że psychoterapeuta/ seksuolog/psycholog małżeński będzie chciał się spotkać z każdym osobna. Podczas terapii poruszane są tematy, które są istotne dla osób pozostających w związku.

Terapia par trwa zwykle od 6 miesięcy do około dwóch lat. Spotkania odbywają się średnio raz na dwa tygodnie.

Kiedy skorzystać z terapii pary?y

Z terapii pary można skorzystać na każdym etapie związku. Najczęstszym powodem zgłoszenia do psychoterapii jest narastające napięcie w relacji lub konieczność wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu związku.
Może to być związane z jakimś wydarzeniem, zmianą w życiu (narodziny dziecka, zmiana pracy, rozstanie, przeprowadzka, śmierć w rodzinie), z trudnościami komunikacyjnymi, trudnymi do pogodzenia różnicami między partnerami, kiedy pojawiają się nieporozumienia czy inne oczekiwania względem życia. Para, wspólnie z psychoterapeutą, poszukuje przyczyn tego stanu. Terapeuta/psycholog/seksuolog ułatwia również znalezienie wspólnego rozwiązania konkretnych problemów.

 

Przykłady, kiedy warto skorzystać z terapii par:

  • Problemy z komunikacją: w przypadku problemów w efektywnym porozumiewaniu się, często dochodzi do nieporozumień i kłótni, co może prowadzić do narastania konfliktów.
  • Brak zaufania: W sytuacjach, gdy jeden z partnerów czuje się zdradzony lub zawiedziony, odbudowanie zaufania wymaga wsparcia terapeutycznego.
  • Kryzysy życiowe: Przejście przez trudne wydarzenia, takie jak utrata pracy, choroba, czy śmierć bliskiej osoby, może wpłynąć na parę i wymagać pomocy w przetrwaniu kryzysu.
  • Problemy z intymnością: psycholog/seksuolog/ może pomóc w odbudowaniu intymności i bliskości w relacji.
  • Trudności w rodzicielstwie: Różne podejścia do wychowania mogą prowadzić do kłótni, a terapia może pomóc znaleźć wspólne rozwiązania.
  • Zazdrość i kontrola: Jeśli w związku pojawia się nadmierna zazdrość lub potrzeba kontrolowania partnera, terapia może pomóc zrozumieć i przepracować te emocje.
  • Nuda i rutyna: Gdy związek staje się monotonny, a partnerzy tracą zainteresowanie sobą nawzajem, terapia może pomóc ożywić relację i znaleźć nowe sposoby na spędzanie czasu razem.
  • Trudności w relacjach z rodziną: Konflikty z teściami lub innymi członkami rodziny mogą wpływać na związek, a terapia może pomóc w wypracowaniu zdrowych granic i sposobów radzenia sobie z presją zewnętrzną.

Korzyści z terapii par

 

Oto przykładowe korzyści, jakie może dać psychoterapia par:

  • Poprawa komunikacji: psychoterapeuci pomagają wyrażać swoje myśli, uczucia i potrzeby, co pomaga w budowaniu lepszego rozumienia między partnerami. Podczas terapii par jest też rozwijana umiejętność słuchania
  • Rozwiązanie konfliktów: ze wsparciem psychoterapeuty para bada, skąd biorą się konflikty, jakie są przyczyny problemów w relacji oraz nabywa doświadczenie w budowaniu wzajemnego porozumienia.
  • Wzmacnianie więzi emocjonalnych: psychoterapia małżeńska zwiększa bliskość i zaufanie w relacji.
  • Wzrost empatii: w trakcie terapii para uczy się patrzeć na sytuacje z perspektywy drugiej osoby, co zwiększa wzajemne zrozumienie i empatię.
  • Poprawa życia seksualnego: psychoterapia często prowadzi do poprawy jakości życia seksualnego, co jest istotnym elementem zdrowego związku.
  • Lepsze zarządzanie emocjami: dzięki terapii para może nauczyć się technik radzenia sobie z trudnymi emocjami, co pomaga w utrzymaniu spokoju i unikania eskalacji konfliktów.
  • Zwiększenie zaufania: terapia małżeńska pomaga odbudować zaufanie, które mogło zostać nadszarpnięte, na przykład w wyniku zdrady lub innych problemów.
  • Praca nad wspólnymi celami: poprzez terapię para ustala i realizuje wspólne cele życiowe, co umacnia relację i związek.

Umów wizytę - terapia par w Jaworznie, Imielinie i Mysłowicach

Jeśli chcesz polepszyć swoją relację, przejść przez kryzys, rozwiązać pojawiające się konflikty, serdecznie zapraszamy do udziału we wstępnej konsultacji z terapeutą pary. Skonsultujecie Wasze trudności i wspólnie z terapeutą ustalicie dalszą ścieżkę postępowania.

Terapie dla małżeństw i par są prowadzone przez jednego lub dwóch terapeutów (może to być seksuolog, psycholog/terapeuta par). Przed rozpoczęciem terapii par odbywamy kilka konsultacji wstępnych. W tym czasie psycholog/seksuolog/ terapeuta rozpoznaje trudności w parze (diagnoza), bada chęć współpracy pomiędzy partnerami oraz ich oczekiwania. Motywacja do zmiany w relacji to również bardzo istotny obszar badany przez psychoterapeutę.

Warunkiem  rozpoczęcia terapii par jest dobrowolna zgoda obu osób, chęć pracy nad związkiem oraz zbieżne cele. Psychoterapeuta małżeński (par) pomaga w określeniu wspólnego celu terapii.  Najczęściej jest to:

Nasi specjaliści dbają o to, aby każdy z partnerów miał możliwość zaprezentowania swojego spojrzenia na daną sytuację, wyrażenia swojego zdania i potrzeb. Terapia małżeństw i par zakłada równy udział każdego z partnerów w budowaniu relacji.

Psychoterapia jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt jej odbywania).

Najczęściej zadawane pytania dotyczące psychoterapii par

Jak długo trwa psychoterapia par?
Czas trwania psychoterapii par zależy od specyfiki problemów oraz celów, jakie para chce osiągnąć. Zazwyczaj sesje odbywają się raz w tygodniu i trwają od 50 do 90 minut. Niektóre pary mogą potrzebować tylko kilku miesięcy terapii, aby rozwiązać konkretne trudności, podczas gdy inne mogą korzystać z długoterminowej terapii trwającej rok lub dłużej, aby pracować nad głębszymi problemami i trwałymi zmianami w relacji.
Czy oboje partnerzy muszą uczestniczyć w każdej sesji?
Chociaż zaleca się, aby oboje partnerzy uczestniczyli w sesjach, istnieje możliwość indywidualnych spotkań w zależności od potrzeb pary. Czasami terapeuta może zaproponować indywidualne sesje, aby lepiej zrozumieć perspektywę każdego z partnerów lub pracować nad osobistymi trudnościami, które wpływają na związek. Ważne jest jednak, aby większość sesji odbywała się wspólnie, aby mogły być skutecznie rozwiązywane problemy w relacji.
Czy w przypadku terapii indywidualnej? Czy mogę brać udział w dwóch procesach terapeutycznych?
Nie ma przeciwskazań do jednoczesnego korzystania z psychoterapii indywidualnej i psychoterapii par. Często bywa to korzystne dla obu procesów.

Zespół 

Manufaktury Zmiany

 

Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice - to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.

SPRAWDŹ WOLNE TERMINY

Zainteresowany wizytą?
Sprawdź nasze wolne terminy