USŁUGA PSYCHOTERAPII GRUPOWEJ DLA MŁODZIEŻY
Psychoterapia grupowa dla młodzieży
Grupa terapeutyczna - dla kogo?
Grupa terapeutyczna skierowana jest dla osób, które chcą lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje, zachowanie i przyczyny towarzyszących im trudności. W trakcie terapii grupowej nastolatek może również poprawić umiejętności budowania relacji z innymi osobami. Są skierowane również dla nastolatków, które przeżywają poczucie osamotnienia.
Aktualnie trwa nabór do dwóch grup terapeutycznych - grupa skierowana do młodzieży w wieku około 14 – 16 roku życia oraz do młodzieży w wieku 11-13 lat.
Warunkiem uruchomienia grup, jest zebranie się wystarczającej liczny osób (minimum 8 uczestników).
Terapia grupowa - czas trwania i miejsce
W trakcie całego procesu nastolatek bierze udział w 10 sesjach psychoterapii. Spotkania grupy będą odbywać się od października do grudnia 2024 roku w godzinach popołudniowych.
Miejsce
Terapia grupowa jak i wstępne spotkanie rodziców z dzieckiem i psychoterapeutą będą odbywać się w naszej placówce w Jaworznie, Manufaktura Zmiany, al. Piłsudskiego 31/69 (IV piętro).
Koszt udziału w grupie
Po przejściu wstępnych konsultacji psychologicznych i kwalifikacji do grupy koszt za całość terapii grupowej to 1 300 zł.
Aby się zapisać do grupy terapeutycznej i na konsultację kwalifikacyjną można:
- Zadzwonić pod nasz numer telefonu: +48 608 677 008;
- Wysłać emaila: kontakt@manufakturazmiany.pl
Wszelkich informacji udzielamy również poprzez te formy kontaktu.
Jak wygląda proces terapeutyczny i zapisy?
Warunkiem przystąpienia do grupy jest udział oraz przejście kwalifikacji. Kwalifikacja to jedno lub dwa spotkania, podczas których psycholog spotyka się z opiekunami i z dzieckiem. Obecność rodziców/ opiekunów jest wymagana. Spotkanie z psychoterapeutą będą odbywać się we wrześniu 2024. Koszt jednego spotkania to 180 zł.
Ile osób liczy grupa?
Warunkiem uruchomienia grupy, jest zebranie się minimum 8 uczestników. Maksymalna liczba uczestników w grupie to 10 osób.
Co daje uczestnictwo w grupie terapeutycznej?
Relacje społeczne i samoocena
Wyróżniamy kilka form psychoterapii. W odróżnieniu od terapii indywidualnej czy rodzinnej grupy terapeutyczne dzieci i młodzieży dają szansę poznać nowe osoby. W okresie dojrzewania możliwość nawiązania kontaktów z osobami w swoim wieku jest kluczowym aspektem budowania kompetencji interpersonalnych, z których nastolatkowi będą czerpać będąc osobami dorosłymi. Celem terapii często jest poprawa swoich relacji z innymi ludźmi. Dobre kontakty z rówieśnikami wpływają też pozytywnie na samoocenę.
Lepsze rozumienie siebie i rozwój osobisty
Możliwość rozmowy z osobami, które przeżywają podobne trudności działa normalizująco i terapeutycznie. Grupy terapeutyczne to niejako też grupy wsparcia. Opracowywanie swoich tematów w grupie, ale również słuchanie innych pozwala na lepsze zrozumienie siebie.
Młodzi ludzie (przy wsparciu psychoterapeuty) udzielają sobie informacji zwrotnych, co daje możliwość przyjrzenia się sobie w oczach innych. Zwiększa to samoświadomość i sprzyja poprawie funkcjonowania społecznego.
Wyleczenie uporczywych objawów
Wielu rodziców zastanawia się również, jak pomóc swojemu dziecku w przypadku wielu zaburzeń psychicznych jak np. zaburzenia lękowe, zaburzeń osobowości, zaburzeń nastroju. Psychoedukacja pozwala lepiej poznać dane zagadnienia, trudności, z którymi boryka się dana osoba, przez co może sobie lepiej z nimi radzić. Korzyścią płynącą z psychoterapii grupowej jest wyleczenie lub złagodzenie objawów. Psychoterapia w podejściu psychodynamicznym pozwala również dotrzeć do trudnych emocji, przepracować je, zrozumieć i lepiej sobie z nimi radzić.
Grupa zamknięta dla nastolatków w Jaworznie
Grupy psychoterapeutyczne dzielimy na otwarte (skład może się zmieniać co spotkanie), półotwarte (odejście jednej osoby oznacza przyjęcie kolejnej) oraz zamknięte (skład osobowy członków grupy się nie zmienia).
Terapia grupowa dla młodzieży w Jaworznie ma charakter grupy terapeutycznej zamkniętej. Oznacza to, że w procesie terapeutycznym przez wszystkie spotkania grupy skład grupy się nie zmienia. Nie będę dołączać nowi uczestnicy. Daje to większe poczucie bezpieczeństwa dla młodych ludzi.
Czy jest możliwość dołączenia do grupy w trakcie jej trwania?
Terapia grupowa dla młodzieży w Jaworznie ma charakter zamknięty. Sesje grupowe odbywają się cały czas w tym samym składzie. Otwarcie kolejnej grupy jest zaplanowane na początek roku 2025. Wszelkich informacji udzielamy pod numerem telefonu +48 608-677-008 oraz poprzez adres emailowy: kontakt@manufakturazmiany.pl
Psychoterapeuci prowadzący psychoterapia grupowa dla młodzieży
mgr Klaudia Polit – Zięba
psycholożka, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w akredytowanym prze EAGT oraz EAP Instytucie Gestalt w Krakowie. Studia magisterskie z psychologii ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Praktykę zawodową zdobywała pracując w Ośrodku Interwencji Kryzysowej oraz prywatnym centrum medycznym. Odbyłam praktyki i wolontariat w Centrum Pediatrii i Onkologii w Chorzowie oraz świetlicach socjoterapeutycznych dla dzieci nastolatków i młodzieży. Różnorodność zatrudnienia pozwoliła je zdobyć szerokie doświadczenie z zakresu pracy z osobami doznającymi przemocy i znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej. Pracowała również z problematyką z zakresu zaburzeń nastroju, lękowych oraz rozwoju psychicznego. Duża część mojej praktyki zawodowej skupiona była na pracy z dziećmi i ich rodzicami.
mgr Magdalena Wolak
psycholożka, psychoterapeutka. Ukończyła 4 letnie całościowe szkolenie w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej. Absolwentka jednolitych studiów magisterskich na kierunku psychologia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończyła również studia podyplomowe nadające kwalifikacje przygotowania pedagogicznego w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.
Doświadczenie zawodowe zdobywała – np. w Domu Dziecka „Tęcza” w Katowicach oraz na Oddziale Psychosomatyki i Psychiatrii w ZOZ w Oświęcimiu. Nieprzerwanie od 2016 roku pracuje na stanowisku psychologa w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Oświęcimiu i Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej w Oświęcimiu. Ukończyła liczne szkolenia (np. „Zachowania agresywne – warsztat i narzędzia do pracy z dziećmi i ich rodzicami”, “Kompetencje wychowawcze przyszłości – edukacja alternatywna i doskonalenie zawodowe”, „Metoda Talking Teens” /UK, Bradford/, „Terapia dziecka z mutyzmem wybiórczym” – etap I i II, „Mutyzm wybiórczy jako nowe wyzwanie diagnostyczno-terapeutyczne”) oraz szkolenia nadające uprawnienia diagnostyczne.
mgr Katarzyna Wurzel - Bień
psycholożka, psychoterapeutka, mediatorka. Ukończyła studia magisterskie na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Umiejętności psychoterapeuty zdobywała uczestnicząc w 4-letnim, całościowym kursie psychoterapii w Ośrodku Szkoleń Systemowych w Krakowie, akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne oraz przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
Swoje doświadczenia w pracy z pacjentem zdobywała m.in. w Zakładzie Terapii Rodzin i Psychosomatyki w Katedrze Psychiatrii Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Ośrodku Leczenia Nerwic i Zaburzeń Odżywiania „Dąbrówka” w Gliwicach na Oddziale Dziennym Zaburzeń Nerwicowych, na Oddziale Ogólnopsychoatrycznym w Szpitalu Powiatowym im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, w Centrum Neurorehabilitacji im. Zofii i Józefa Dziurkowskich w Czeladzi, w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 2 w Katowicach, w II Zespole Kuratorskiej Służby Sądowej Wykonujących Orzeczenia w Sprawach Rodzinnych i Nieletnich przy Sądzie Rejonowym w Mysłowicach.
mgr Anna Kajda
trenerka umiejętności społecznych, socjoterapeutka, psychoterapeutka w trakcie całościowego szkolenia w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym atestowanego przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
mgr Karolina Skowrońska - Włoch
psycholożka, psychoterapeutka, pedagożka, terapeutka uzależnień
Ukończyła studia „Psychoterapia” Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Posiadam Certyfikat specjalisty terapii uzależnień wydany przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomani.
Doświadczenie kliniczne zdobywałam w placówkach leczniczych świadczących pomoc w obszarze ochrony zdrowia psychicznego oraz placówkach leczenia uzależnień: w oddziałach szpitalnych (Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy, Szpitala Klinicznego im. J. Babińskiego w Krakowie) ośrodkach pracujących w oparciu o metodę społeczności terapeutycznej (SanDamiano w Chęcinach, MONAR GWAN w Krakowie) oraz poradniach.
Zespół
Manufaktury Zmiany
Prowadzimy na Śląsku profesjonalną pomoc psychologiczną, psychoterapię indywidualną dorosłych, dzieci i młodzieży, terapię par, małżeństw oraz rodzin. Jaworzno, Imielin, Mysłowice – to miasta, w których mamy swoje oddziały. Dzięki umiejscowieniu naszych gabinetów, docieramy do pacjentów z miasta Katowice i okolic. Z naszych usług psychologicznych i psychoterapeutycznych korzystają mieszkańcy takich miast jak Sosnowiec, Chrzanów, Lędziny czy Chełm Śląski. Mamy również pacjentów z okolic miast Libiąż, Chełmek czy Bieruń.