USŁUGA INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
Interwencja kryzysowa
W naszym życiu często doświadczamy wielu trudnych doświadczeń, które czasowo mogą zachwiać nasze funkcjonowanie. Taki przejściowy brak równowagi, wywołany przez doświadczenie traumy lub krytyczne wydarzenia (jak np. różnego rodzaju utraty - śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy, niepełnosprawność, wypadek, katastrofa, choroba, przemoc) nazywany jest kryzysem. Zdarzenia te często wymagają profesjonalnej interwencji.
Reakcja na kryzys jest bardzo indywidualna. U niektórych pojawiają się uczucia niepokoju, smutku, złości i gniewu, rozpaczy, poczucia beznadziejności, lęku, apatii czy stanu napięcia emocjonalnego. Osoby w kryzysie mogą mieć poczucie utraty kontroli. Czasami zauważamy trudności w podejmowaniu decyzji, w koncentracji uwagi lub pogarsza się samopoczucie fizyczne – bóle głowy, problemy gastryczne czy bezsenność. Może to wpływać na poczucie własnej wartości oraz wycofywanie się i izolowanie. Kryzys charakteryzuje się również utratą ważnego celu życiowego.
Można bezpośrednio uczestniczyć w wydarzeniu traumatycznym, ale również być świadkiem lub członkiem rodziny/ bliskim kogoś, kto bezpośrednio brał udział w zdarzeniu, żeby doświadczać kryzysu.
Na czym polega interwencja kryzysowa
Interwencja kryzysowa to forma pomocy psychologicznej polegająca na zapewnieniu wsparcia emocjonalnego, które jest niezbędne do radzenia sobie z reakcją kryzysową. Pomoc obejmuje krótkotrwałą psychoterapię.
Pierwszym krokiem interwencji kryzysowej jest nawiązanie wspierającej relacji z klientem oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Dalszym celem interwencji kryzysowej jest przywrócenie równowagi psychicznej, wyrażenie i uświadomienie przeżyć i emocji, wzmocnienie własnej motywacji do podjęcia nowych ról i ponownego zaangażowania się w życie teraźniejsze.
Udzielenie pomocy podczas kryzysu wymaga też czasami wsparcia w wydawałoby się najprostszych kwestiach – udzielenia porad dotyczących sposobów na lepszy sen, na poszukiwanie wsparcia emocjonalnego i instrumentalnego (jak przygotowanie posiłków, zrobienia zakupów) od bliskich osób. Interwent kryzysowy może przekazać pacjentowi telefony zaufania, na które można dzwonić pomiędzy spotkaniami z psychologiem. W sytuacji kryzysu, psycholog może również włączyć do współpracy innych specjalistów (np. lekarza psychiatrę).
Interwencja kryzysowa - co to jest?
Interwencję kryzysową prowadzi psycholog. Jest to krótkoterminowa pomoc, ograniczona najczęściej do kilku bądź kilkunastu spotkań na przestrzeni krótkiego czasu (4 – 6 tygodni). Terapeuta jest często aktywny i dyrektywny. Jego rola jest skoncentrowana na zarządzaniu kryzysem i podtrzymaniu bezpieczeństwa klienta. W sytuacji kryzysowej skupia się na rozwiązaniu problemów, które są w danym momencie najpilniejsze.
Pierwsze spotkanie to konsultacja, podczas której psycholog poznaje pacjenta i trudność, z jaką się mierzy. Wstępny wywiad prowadzi do ustalenia dalszego sposobu postępowania, aby jak najbardziej efektywnie wesprzeć pacjenta podczas kryzysu.
Kiedy skorzystać z interwencji kryzysowej?
Kryzys jest zjawiskiem wpisanym w naszą ludzką egzystencję. Przydarza się każdemu. W sytuacjach kryzysowych człowiek często potrzebuje szybkiej oraz skutecznej pomocy, aby odzyskać spokój i równowagę emocjonalną. Interwencja kryzysowa jest dedykowana każdemu, kto znalazł się w trudnej sytuacji życiowej.
Sytuacja kryzysowa - przykłady:
- Doświadczasz intensywnego stresu lub silnych emocji, które są trudne do opanowania.
- Przeżywasz nagły kryzys emocjonalny związany z utratą bliskiej osoby, rozwodem lub utratą pracy.
- Zmagasz się z poważnymi problemami rodzinnymi, zawodowymi lub zdrowotnymi.
- Przeżyłeś traumatyczne wydarzenie, takie jak wypadek, przemoc czy katastrofa.
- Czujesz się bezradny i nie masz pomysłu, jak poradzić sobie z obecną sytuacją.
Kto może skorzystać z interwencji kryzysowej?
- Dla osób indywidualnych, które potrzebują natychmiastowego wsparcia psychologicznego.
- Dla par i rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują pomocy w odzyskaniu równowagi emocjonalnej.
- Dla grup, które przeszły wspólne traumatyczne doświadczenie i potrzebują pomocy w radzeniu sobie z konsekwencjami.
Osoba w kryzysie znajduje się w zupełnie innej sytuacji psychologicznej niż przed kryzysem. Często nie widzi żadnej możliwości w rozwiązaniu problemu. Warto jest wtedy wesprzeć w poszukiwaniu leczenia i zapewnić bliskiej osobie interwencję kryzysową.
Interwencja kryzysowa - korzyści
Każda sytuacja kryzysu jest odmienna, podobnie jak reakcje osób, które stają przed koniecznością dokonania ważnego wyboru w życiu. Obranie drogi jest szansą na zmianę, rozwiązanie problemu, czy rozwój. Natomiast unikanie działania może być bardzo destrukcyjne. Interwencja kryzysowa pozwala uzyskać wsparcie, aby nie unikać rozwiązania problemu i aktywnie radzić sobie z tym, co trudne.
Inne przykładowe korzyści, które może przynieść interwencja kryzysowa:
- Natychmiastowe wsparcie psychologiczne: Interwencja kryzysowa oferuje szybkie wsparcie, które pomaga w opanowaniu nagłych emocji i stresu.
- Poprawa równowagi emocjonalnej i przywrócenie zdrowia psychicznego: Udział w interwencji kryzysowej pomaga szybciej odzyskać równowagę emocjonalną, co jest kluczowe dla zdrowia psychicznego.
- Zwiększenie zdolności radzenia sobie z trudnościami: Interwencja kryzysowa może pomóc w rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z przyszłymi wyzwaniami i stresującymi sytuacjami. Często po odzyskaniu równowagi emocjonalnej, klienci kontynuują pracę nad sobą i swoimi emocjami w ramach psychoterapii.
- Redukcja ryzyka powikłań psychicznych: nierozwiązany kryzys może wywołać negatywne konsekwencje takie jak depresja czy zaburzenia lękowe.
- Indywidualne podejście i pomoc w rozwiązaniu problemu: Każda interwencja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, co zapewnia skuteczność i odpowiednie wsparcie.
- Ułatwienie powrotu do codziennych obowiązków: Dzięki interwencji kryzysowej możliwe jest szybsze powrócenie do normalnego funkcjonowania i codziennych obowiązków.
DInterwencja kryzysowa Śląsk - umów się na wizytę i wróć do równowagi psychicznej
Posiadamy kompetencje w prowadzeniu interwencji kryzysowej. Nasi specjaliści pracują stacjonarnie w gabinetach, ale również mają możliwość udzielania pomocy u klienta.
Interwencja kryzysowa jest objęta całkowitą tajemnicą (zarówno treść jak i fakt ich odbywania).
Zespół
Manufaktury Zmiany
Diagnoza psychologiczna może być narzędziem w zrozumieniu problemów emocjonalnych, behawioralnych oraz rozwojowych, z którymi borykają się zarówno dzieci, jak i dorośli. Diagnoza psychologiczna pozwala zidentyfikować przyczyny trudności i opracować skuteczny plan wsparcia.